Zpátky ke kořenům Sara Kulturhus ve švédském městě Skellefteå

Rušné kulturní centrum, které dokonale splývá s divokou přírodou dalekého severu: Sara Kulturhus ve švédském městě Skellefteå zvládá suverénně vybalancovat potřeby lidí i přírody.

Městské centrum v blízkosti polárního kruhu? Ve Skellefteå – městě na dalekém severu Švédska – byla v září 2021 dokončena výstavba nové výškové budovy. Z jejího 20. patra mohou návštěvníci obdivovat rozlehlé lesy a souostroví v nedalekém Baltském moři. Skellefteå je známé svým divokým, nedotčeným okolím tvořeným malebnými jezery uprostřed hlubokých lesů a velkolepou polární září v zimních měsících. Nyní se Skellefteå může pyšnit také novou architektonickou dominantou.

Směs moderního a tradičního

Sara Kulturhus – pojmenovaný podle švédské spisovatelky Sary Lidmanové, která zde vyrostla – zcela změnil panorama města. Tato dvacetipatrová stavba vysoká 80 metrů je jednou z nejvyšších dřevěných budov na světě. Uvnitř se nachází divadlo, muzeum, umělecká galerie, městská knihovna, lázně, několik restaurací a moderní hotel s 205 pokoji. Dřevo použité na stavbu budovy pochází z místních lesů a bylo zpracováno do stavebních modulů v městečku Bygdsiljum vzdáleném jen 60 kilometrů od Skellefteå. Architektonické studio White Arkitekter, které získalo tuto zakázku v mezinárodní soutěži, navazuje na dlouhou tradici dřevostaveb v tomto regionu.

Recyklace je cool

Sara Kulturhus je pěkným příkladem udržitelné architektury, ve které hrají důležitou roli energeticky účinné technologie. Tepelná čerpadla a baterie zajišťují šetrné zacházení s elektřinou a jako důležitý zdroj energie je zde, na dalekém severu, využíváno sluneční světlo. Interiér centra byl navržen úsporně s ohledem na náklady i životní prostředí. Své místo zde našlo mnoho kusů zrestaurovaného nábytku, staré tkaniny a jiné materiály. Druhou šanci v Sara Kulturhus dostalo také několik starých lustrů.

Správný partner

Stavební společnost HENT se při sanitárních instalacích spoléhala na odbornou podporu Geberit. Naše společnost přispěla k výstavbě této zelené budovy mnoha produkty, jakými jsou kanalizační systém Supertube, potrubní systém Mepla, montážní prvky Duofix a sanitární keramika Ifö vyrobená v závodě Geberit ve švédském městě Bromölla. Geberit znovu dokázal, že je tím správným partnerem pro projekty udržitelného stavění.

Sara Kulturhus

Architektonické studio: White Arkitekter Vlastník: město Skellefteå Generální projektový management: HENT

Geberit know-how

  • Kanalizační systém Supertube včetně Geberit Sovent
  • Potrubní systémy Mepla a Mapress
  • Montážní prvek Duofix
  • Zařizovací předměty Ifö Spira

Adresa: Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Švédsko

Datum dokončení: 2021

FOTOGALERIE