Studentská kolej jak ji neznáteLivinnX, Krakov (Polsko)

Vysokoškolská kolej LivinnX v polském Krakově je důkazem toho, že i studentská ubytovna může být vybavena moderním designem, ekologickými technologiemi a dostatkem místa pro společenské vyžití.

Cesta za vysněným titulem bývá trnitá. Maturita je jen první překážkou. Další výzvou, se kterou se musí začínající student popasovat, je najít cenově dostupný podnájem, pokud možno v centru, v dobré čtvrti a blízko MHD. Najít takové ubytování v hustě obydlených metropolích s vysokými cenami je ale tvrdým oříškem.

Krakov není výjimkou. Bývalé královské město v jižním Polsku se za posledních 20 let proměnilo ve východoevropské centrum nových technologií a biologických věd a dnes je se svými jedenácti univerzitami magnetem pro studenty z mnoha zemí. Studuje zde kolem 51 000 mladých lidí a cenově dostupné bydlení je proto čím dál větší vzácností.

Oživlá historie

Tu nyní může každý den zažívat v ulici Romanowicz více než 700 studentů. V bezprostřední blízkosti se totiž nachází speciální muzeum – bývalá smaltovna Oskara Schindlera, který během druhé světové války zachránil životy asi 1200 nuceně nasazeným Židům.

Architektonická studia Make It a IMB Asymmetria bývalou sedmipatrovou průmyslovou budovu kompletně přestavěla. Barevná a prostorná kolej LivinnX, která v ní nyní sídlí, ale nabízí mnohem víc než běžná ubytovna. Je vybavená mnoha společenskými místnostmi, které svým zdařilým interiérovým designem vytváří příjemný prostor pro útulné grilovací a diskusní večery na střešní terase, vaření ve společných kuchyních nebo studium ve sdílené ​​knihovně. Nabídku volnočasových aktivit doplňují posilovna a wellness se saunou a vířivkou. Dá se říct, že LivinnX přenáší studentský život do moderní doby.

Ekologický design i pro ty nejmenší místnosti

I ty nejmenší koupelny mohou zrcadlit individuální vkus (© Jaroslaw Kakal/Geberit)

Moderní je i vybavení jednotlivých bytových jednotek a jejich koupelen. Produkty Geberit k tomu významně přispívají. Ve zdejších malých koupelnách, z nichž ty nejmenší mají pouhých 2,8 m2, se dobře uplatnily prostorově úsporné WC mísy ze série Geberit Kolo Modo. Vysoce kvalitní výrobky Geberit zároveň dokonale splňují požadavek na bezchybnou funkčnost a dlouhou životnost. WC mísy bez splachovacího kruhu se velmi snadno udržují v čistotě a standardně instalované splachování pro dvě množství vede k nižší spotřeby vody. Moderní design, vysoká kvalita a šetrné využívání zdrojů zde jdou ruku v ruce.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

  • Instalační systém Kolo Technic Gt
  • WC mísy Kolo Modo Rimfree

Galerie

Přihlásit se k odběru eViewNewsletter Geberit pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Newsletter společnosti Geberit “eView“ se pravidelně věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.