Malý dům s velkým srdcemJak se žije na pár metrech čtverečních

Dokáže vykouzlit spoustu místa na malém prostoru: Marjolein Jonkerová je frontmankou hnutí Tiny-House v Nizozemsku. Říká, že nastěhovat se do minidomku znamená rozhodnout se pro jiný životní styl. Geberit podle ní do této filozofie dokonale zapadá.

Marjolein Jonkerová z Holandska ve svém Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Marjolein, kdo je typickým obyvatelem domku Tiny House?

Stále více lidí vyznává hodnoty a styl, které jsou podle jejich mínění na trhu s bydlením stále podceňovány – vést jednoduchý život, nebrat si víc, než potřebujete, minimalizovat spotřebu a žít ve větším spojení s lidmi a přírodou. Pořídit si malý dům znamená vědomě se rozhodnout pro jiný životní styl.

Jakým výzvám čelí architektonické a projekční kanceláře, které chtějí stavět v souladu s filozofií Tiny-House?

Tiny-House je původně hnutím soukromých osob. Myslím, že je třeba věnovat více pozornosti sociálnímu vývoji a bytovým potřebám a orientovat se na poptávku místo na nabídku. Nejlépe ve spolupráci se zákazníky. Vzhledem k inflaci a rostoucím cenám materiálů je téma cenově dostupného a ekologicky udržitelného bydlení stále aktuálnější.

Proč jsou malé domy ekologicky udržitelnější než velké domy?

Malý dům spotřebuje méně surovin ve formě stavebních materiálů a také mnohem méně energie na vytápění. Kromě toho mají malé domy méně úložného prostoru než běžné domy, což nutí jejich obyvatele, aby si nákup každé nové věci pořádně rozmysleli. To všechno snižuje ekologickou stopu.

Proč jsi při stavbě svého malého domku použila výrobky Geberit?

Žít v malém pro mě znamená vědomě si vybírat to, co považuji za krásné a důležité a vyhýbat se všemu nadbytečnému. Z důvodu udržitelnosti si ráda vybírám vysoce kvalitní produkty a materiály, které dlouho vydrží. Protože nepotřebuji tolik obytné plochy a energie, mohu si dovolit opravdu kvalitní výrobky a prvotřídní design. Přesně to splňuje Geberit. Má ve svém sortimentu výrobky, které se velmi dobře hodí do malého domku – například prostorově úsporné WC mísy a umyvadla v různých velikostech. Geberit má řešení pro každý malý dům.

O Marjolein Jonkerové
Marjolein Jonkerová je ambasadorkou a hlavní představitelkou hnutí Tiny-House v Nizozemsku. Chce seznámit Nizozemsko s jeho filozofií a podpořit výstavbu ekologických, malometrážních domků. Je zakladatelkou nadace Tiny House Netherlands a radí soukromým osobám a bytovým družstvům při navrhování a výstavbě malých domů. V roce 2022 si na svém pozemku nechala postavit svůj vlastní Tiny House.

Subscribe to eViewThe Geberit newsletter for architects

Pictures collage (© Geberit)

Around the world, Geberit products and solutions are used in buildings of all kinds. You will find a selection of the most interesting objects on this page.

Periodically, “eView“, the Geberit reference newsletter, takes up a current topic from the construction industry. In addition to spectacular project examples, “eView“ offers interviews with architects, construction experts and designers as well as further background information.