Inovace v praxiMelbourne connect

Myšlenky, které hýbou světem, potřebují zázemí, které jim umožní se rozvinout, dozrát a uplatnit se. Přesně to nabízí australský Melbourne Connect propojující digitální technologie a ekologické know-how. Geberit u toho nesmí chybět.

Může již samotná architektura přispět k řešení globálních problémů? Melbourne Connect se o to každopádně snaží. Navenek se může zdát, že tento komplex budov nabízí vědcům a podnikatelům jen střechu nad hlavou. Jeho otevřená a přístupná architektura však vytváří přesně to správné prostředí pro spolupráci a sdílení nápadů.

U vzniku projektu stála vize Melbournské univerzity vytvořit centrum pro výzkum technologií budoucnosti a sdílení know-how v srdci technologického parku Innovation District v australském Melbourne. Inovační centrum Melbourne Connect, které bylo otevřeno v dubnu 2021, toho ale nabízí mnohem víc – je to místo setkávání, coworkingové centrum pro začínající podnikatele, pečovatelské zázemí pro 90 dětí a studentská kolej s 376 byty.

Udržitelnost v praxi

Melbourne Connect, inovační centrum pro přenos know-how (© Peter Casamento, Marc Williams)

Také sama budova se snaží přispět k řešení problémů moderní společnosti tím, že snižuje uhlíkovou stopu a nakládá šetrně s vodou a ostatními přírodními zdroji. Za udržitelný koncept udělila Australská rada pro šetrné budovy projektu Melbourne Connect šest hvězd v rámci certifikace Green Star. Kromě toho byla budova oceněna pěti ze šesti možných hvězd za energetickou účinnost a od australské vládní iniciativy NABERS Rating získala 4,5 hvězdy za úsporu vody.

Co je na Melbourne Connect tak zvláštního? Speciálně vyvinutá konstrukce optimalizuje vystavení fasády slunečnímu záření a pro svůj provoz tak dokáže stavba využívat maximální množství denního světla. Senzory měří klimatické parametry uvnitř budovy a pomocí získaných dat řídí energetické požadavky, což vede ke snížení spotřeby elektřiny o 33 procent. Elektrická energie se mimochodem získává geotermálně a prostřednictvím solárních panelů.

Přirozeně s Geberitem

Melbourne Connect, inovační centrum pro přenos know-how (© Peter Casamento, Marc Williams)

Díky využití dešťových srážek je spotřeba pitné vody nižší o celých 20 procent. Cílená úspora vody je zvláště důležitá v Austrálii, kde poslední dobou dochází stále častěji ke klimatickým výkyvům. S dešťovou vodou se proto v Melbourne Connect nakládá jako s velmi cenným zdrojem.

Odborné know-how společnosti Geberit významně přispělo k realizaci ekologicky šetrného kanalizačního systému. Ve dvou ze tří věží Melbourne Connect je splašková voda odváděna pomocí systému Geberit SuperTube. Tento výrobek Geberit šetří místo, materiál a zdroje a tím přispívá k ochraně životního prostředí.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how