Černá barva v koupelně

Profil švýcarského architekta Andrina Schweizera (©Judith Stadler & André Uster)

Koupelna nemusí být vždy jen bílá. Podle renomovaného švýcarského architekta Andrina Schweizera mohou černé výrobky při střídmém použití a chytré kombinaci působit velmi impozantně.

Muž v koupelně stojící před zrcadlem Geberit Option Plus Square a černým koupelnovým nábytkem Geberit ONE (© Geberit)
Geberit ONE s jedním umyvadlem a Monolit Plus z černého skla (© Geberit)
Products in black matt from the Geberit ONE bathroom series (© Geberit)

Černá barva je v interiérovém designu velmi oblíbená. Jaký je váš názor na tento trend jako architekta?

Andrin Schweizer: Je veřejným tajemstvím, že architekti rádi používají černou barvu. Tato barva je spojována s vážností, elegancí a sofistikovaností. Používá se vždy, když chcete učinit působivé, odvážné vyjádření. Při rekonstrukci považuji tuto barvu za užitečný způsob, jak vědomě odlišit staré od nového. V duchu si představuji například elegantní černou kuchyni ve starém venkovském domě.

Černá barva se objevuje i v moderních koupelnách, kde jsou žádané černé baterie, nábytek a doplňky. Jak lze potenciál této barvy využít naplno?

Před několika lety jsem chtěl poprvé navrhnout koupelnu s černými bateriemi a doplňky. To se mi však nepodařilo, protože některé výrobky nebyly v černé barvě k dispozici. Dnes máme vše na dosah ruky. Výrobci nabízejí mnoho produktových řad v různých provedeních. Doporučuji používat černou barvu střídmě a vědomě, aby se nesnížil její silný dopad. Raději si vyberte několik prvků a zdůrazněte kontrast v kombinaci s ostatními předměty.

Jak působí černé koupelnové baterie nebo nábytek?

Černé kohoutky dodávají pocit sebevědomí. Jednoznačně sdělují, že zde žije milovník designu, který se rozhodl pro něco nekonvenčního a chce vyčnívat z davu. Osobně používám černou barvu, když chci vytvořit atmosféru typickou pro luxusní lázně. Koupelna je nejintimnější místností v domě. Člověk se přirozeně více uvolní, pokud je atmosféra v místnosti temnější a není zvýrazněna každá vráska na těle.

Které barvy a materiály se nejlépe hodí v kombinaci s černou?

Černá se hodí ke všemu - to je na této barvě fantastické. V koupelně bych tmavé materiály s černými kohoutky spíše nekombinoval. Určitý kontrast je pro mě důležitý. Kontrasty jsou pro mě obecně zajímavou nabídkou. Rád kombinuji černé, matné povrchy s materiály, které mají výrazný charakter, jako jsou ručně glazované obklady, které jsou každý trochu jiný, nebo přírodní kámen s hustým žilkováním. Pak je tu samozřejmě dřevo, které podle mě patří do každé koupelny.

Jak dlouho tento trend potrvá?

To záleží na tom, jak daleko do budoucnosti se díváme. Černé vodovodní baterie a kuchyňské linky budou jistě žádané i v příštích několika letech. Nic však netrvá věčně.

Žena vyjímá hřebenovou vložku na umyvadle Geberit ONE s baterií v černé matné barvě. (© Geberit)


Snadno se čistí - včetně černé barvy
S černými výrobky Geberit si architekti a designéři mohou jednoduše získat zákazníky s citem pro dobrý design. Při vývoji výrobků je kladen důraz na firemní filozofii "Design Meets Function". To znamená, že Geberit kromě elegantního designu zajišťuje také vynikající funkčnost. Za tímto účelem se testují různé nátěry a metody povrchové úpravy na řadě různých plastů a kovů. Jörn Ikels, vedoucí oddělení koupelnových systémů, vysvětluje: "Testem projdou pouze výrobky, které spolehlivě splňují naše přísné požadavky na odolnost a snadné čištění v praxi. Můžete si být jisti, že všechny černé výrobky byly dobře promyšleny, jsou funkční, mají dlouhou životnost a nejvyšší kvalitu."

Jaké produkty černé barvy nabízí Geberit?

Geberit nabízí širokou škálu černých výrobků, od černého koupelnového nábytku, jako jsou umyvadlové skříňky, černé baterie, zrcadla a zrcadlové skříňky s černými rámy, až po černá ovládací tlačítka a koupelnové doplňky. Pro sprchový kout jsou k dispozici také černé výrobky - sprchové žlaby, nástěnné odtoky a kryty odtoků.

Přehled černých výrobků Geberit

Newsletter

Buďte v obraze


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky s funkčním designem

Přečtěte si podobné příběhy