Koupelny kdysi a dnes

Představuje pro vás sprchování příjemnou pauzu v denním shonu? Chvíle, které máte jen pro sebe, trochu pohodlí pro tělo a duši.

Čas jen pro vás. Kde to dokážeme najít v našich každodeních životech? Přesně tak, v koupelně pod sprchou! Když vám teplá voda pomalu stéká po pokožce a způsobuje její chvění, a jemný proud vody masíruje vaši pokožku hlavy, což vám umožňuje trochu hlouběji dýchat. Cítite se nejen čistě, ale i uvolněně. Ve zkratce, cítíte se pohodlně ve vlastní kůži. Ale voda vždy neznamenala čistotu a relax. V 17. a ranném 18. století se umývání vodou považovalo za nezdravé, protože se věřilo, že voda přenáší a způdobuje nemoci, když přijde do kontaktu s vaší pokožkou.

dítě koupající se ve vaně
muž relaxuje ve vaně

Skutečná praktičnost

Koupelna se sprchou je dnes standardem, nebo ne? Ano, v mnohých částech světa je to pravda. Až do poloviny 19. století však bylo běžné navštěvovat veřejné umývací a koupací zařízení, která se postarala o vaši osobní hygienu. Naši předci si určite budou pamatovat, jaké to bylo, když se celá rodina shromáždila v kuchyni v sobotu večer, aby jeden po druhém naskákali do vany. Až v polovině 20. století se koupelna stala místností v domě v pravém slova smyslu. V 50. letech byl vzhled koupelny druhořadý a hlavním byly funkční aspekty každodenní hygieny. Koupelny byly malé a speciální pozornost se věnovala zajištění soukromí. Až začátkem nového tisíciletí se koupelna přeměnila do otevřenejší podoby, často jako velmi štědře dimenzovaná místnost, bez neprůhledných sprchových koutů a dělícíh stěn.

Zdraví a blaho

Dnes, v době výrazného kultu těla, trávíme stále více a více času v koupelně a provádíme vlastní osobní rituály pro blaho a starostlivost o sebe. Podle studie společnosti Gesellschaft für Konsumforschung 41 % respondentů z průzkumu uvedlo, že koupelna je pro ně důležitým místem oddychu. 70 % uvedlo, že pro ně představuje důležitý relax. Wellness sprchy, aromaterapeutické programy a speciální světelné efekty jsou čím dál více oblíbené, stejně jako zvukové a zábavní technologie. Další zajímavý fakt, který vyšel ze studie, je, že 70 % lidí nad 55 let se shodne na tom, že „osobní hygiena je důležitý předpoklad pro to, aby se cítili mladě.“

Design je také důležitý

Mimochodem, pro každého, kdo chce v koupelně vytvořit dokonalý pocit pohody, je klíčové toto: design, materiály a textura v místnosti a nábytek, jako i správné osvětlení. Jen kvalitní vybavení v kombinaci s individuálními rituály starostlivosti o sebe vytvářejí dokonalé prostředí pro pohodu a místo, které vám umožní relaxovat, aby mohly přicházet tvořivé nápady.

Buďte s námi vždy v obraze

ikona newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.