Inspirace a nápady pro neobvyklé půdorysy

Plánování perfektní koupelny pro každého – co zní jednoduše a logicky, v praxi nezřídka narazí na překážky. Je to způsobeno širokou škálou požadavků, které jsou ve hře. Dokazují to například různé požadavky na rodinnou koupelnu, bezbariérovou koupelnu, wellness koupelnu nebo velmi malou koupelnu. Všechny typy mají společné to, že tvar a velikost layoutu koupelny, která vymezuje prostor, je rozhodující při plánování.

Proč je půdorys koupelny rozhodující pro plánování?

Koupelna s malým půdorysem

Půdorys koupelny stanovuje rámcové podmínky pro plánování. To se týká nejen estetických aspektů, které jsou důležité pro pohodu, ale zejména funkčních aspektů:

  • Jak uspořádat jednotlivé kusy sanitární keramiky, jako je vana, sprcha, umyvadlo a toaleta ?
  • Jak dosáhnout dostatečné svobody pohybu mezi jednotlivými kusy sanitární keramiky?
  • A jak zajistit dostatečný úložný prostor v koupelně?

Jakmile jsou tyto otázky zodpovězeny, neexistují prakticky žádné překážky pro využití plného potenciálu koupelny.

Obvyklá uspořádání koupelny a jejich možnosti

Koupelna snů pro každého! Bylo by to snadné – kdyby bylo dost místa. Ukázky domovů v luxusních magazínech mají často bezkonkurenční množství prostoru. Ve skutečnosti je však situace obvykle velmi odlišná. Buď jsou již plány hotové, anebo je v rozvržení koupelny použit kámen. S ohledem na tyto skutečnosti níže uvádíme několik scénářů a možností pro různé velikosti půdorysu.

Koupelna s malým půdorysem

2 až 6 m² – optimální využití rozměrově malých koupelen

Čím méně prostoru je k dispozici, tím menší je svoboda designu. To platí například pro koupelnu s půdorysem 4 m² a sprchovým koutem. Na chytrém designu místnosti zde obzvláště záleží a měl by se řídit krédem „osekat funkční prvky na minimum“. Pomáhá například umístit funkční prvky, jako je nádrž a sifon za stěnu. V kombinaci s prostorově úspornou skříňkou pod umyvadlo také poskytuje další úložný prostor.

V malých koupelnách by měla být sanitární keramika – jako umyvadlo nebo toaleta – co nejužší.

V koupelnách s malými dispozicemi by navíc měla být zohledněna velikost dlaždic: velké dlaždice jsou zde lepší volbou. Méně spár činí strukturu stěn rovnoměrnější a koupelna vypadá větší. Světlé, teplé barvy a optimální osvětlení zde také hrají roli – zejména v koupelnách bez oken.

Toaleta pro hosty Geberit ONE

Nápady pro úzké uspořádání koupelny

Pro koupelny s úzkým uspořádáním platí stejné požadavky jako pro uspořádání malých koupelen. Je-li nutná vana, doporučuje se využít šířku místnosti. V takovém případě by šířka místnosti měla být nejméně 170 cm, což je délka standardní vany.

Při umisťování toalety by se měla ideálně vyhnout přímému pohledu od dveří, aby bylo zajištěno optimální soukromí.

Středně velká koupelna Geberit iCon

Středně velké koupelny nabízejí volnost pohybu

Středně velké koupelny mají rozlohu kolem 7 až 19 m². Na rozdíl od malých koupelen se zde neřeší, zda instalovat sprchu nebo vanu, nýbrž zda je dostatek místa pro oba funkční prvky. Bez ohledu na rozhodnutí nelze prostor k pohybu ve středně velkých koupelnách vypustit z úvah. Týká se to vzdáleností mezi sanitárními instalacemi, vzdálenosti od stěny nebo volného prostoru před umyvadlem nebo toaletou. Důležité je, aby se prostor pro pohyb u jednotlivých instalací nepřekrýval. Pokud jde o dispoziční řešení, rozlišuje se mezi dvěma základními principy: design se sanitární keramikou podél stěny, anebo zcela otevřený design. Rozhodující však může být poloha přívodních kanálů, která musí být také zohledněna při umísťování sanitárních instalací.

Prostorná koupelna s koupelnovým nábytkem, keramikou a odtokem ve stěně z řady Geberit ONE

20 m² a více – řada volitelných možností pro velké koupelny

Každý, kdo má koupelnu o rozloze alespoň 20 m², si může navrhnout koupelnu svých snů. Koupelnové série omezením jsou zde hranice vaší fantasie.

Lze uvažovat i o sauně. Nebo co takhle volně stojící vana umístěná tak, aby nabízela výhled přes panoramatická okna?

Využití dostupného prostoru v plném rozsahu je jistě nejlepší způsob, jak si vytvořit vlastní osobní oázu pohody.

Závěsné WC Geberit Smyle Square instalované ve výklenku

Neobvyklé půdorysy koupelen – správné využití rohů a výklenků

Rohy a výklenky mohou vylepšit koupelnu různými způsoby. V závislosti na velikosti výklenku lze instalovat sprchu nebo toaletu, to je jasná volba. Tím se optimálně využije dostupný prostor a automaticky se vytvoří přirozený pocit soukromí.

Výklenky jsou ideální volbou také jako úložný prostor a lze je vybavit policemi nebo povrchy. Lze je také využít pro vystavení příslušenstvím nebo dekorativních prvků.

Koupelna Geberit Acanto v místnosti se sklonem střechy

Tipy pro koupelny v podkroví

Pokud plánujete koupelnu v prostoru se sklonem střechy, je třeba respektovat několik speciálních referenčních hodnot.

Koupelnové série střechy by měl být v případě koupelny alespoň 35°, přičemž výška místnosti potřebná k tomu, aby v ní člověk mohl vzpřímeně stát, je stanovena jako dva metry. To je třeba vzít v úvahu zejména při instalaci sprchy. Pokud místo toho plánujete vana, doporučuje se zkontrolovat nosnost podlahy vzhledem k hmotnosti vany naplněné vodou.

Kromě toho obklady stěn odolné proti vlhkosti a utěsnění podlahy by měly být zajištěny ještě před instalací umyvadla a toalety.

Inspirujte se 3D plánovačem koupelen

Plánování koupelny s 3D plánovačem koupelen

S 3D plánovače koupelen od společnosti Geberit lze naplánovat jakoukoli koupelnu – bez ohledu na to, zda měří 2 m², 10 m² nebo více.

V pouhých třech krocích mohou zainteresované strany jednoduše vizualizovat své nápady a přání. Vše, co je potřeba při přípravě, je změřit místnosti a specifikovat okna, dveře a umístění vodovodních a elektrických přípojek.

Řešení Geberit pro půdorys vaší koupelny

Jen málokdo by řekl, že má ve své koupelně dostatek prostoru. Koupelna má v průměru 2,5 až 3,5 m².

Prostorově úsporný nábytek a kompaktní sanitární keramika od společnosti Geberit nabízí optimální řešení pro tyto rozměry. Sortiment zahrnuje také sladěná řešení sprch a atraktivní vany a vanové odpadní soupravy pro koupelnu libovolného půdorysu.

NewsletterZaregistrujte se teď

Zůstaňte v obraze


Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.

Přečtěte si podobné příspěvky