Otevřené sprchy a jak na ně?

Obliba otevřených sprch je na vzestupu. Nejen že vypadají elegantně, ale také díky nim získáme pocit, že naše koupelna je mnohem větší. Otevřené sprchy jsou navíc vhodné i do bezbariérových koupelen. Jak ale stavbu takové sprchy zrealizovat u sebe doma? Na co si dát pozor a co promyslet? V následujícím článku vám odpovíme na to, s čím je potřeba počítat při plánování.

Co jsou to otevřené sprchy?

Sprchové řešení v úrovni podlahy se sprchovým kanálkem Geberit CleanLine

Sprchové řešení v úrovni podlahy, walk-in sprcha nebo například otevřená sprcha. Všechny tyto termíny označují moderní typ sprchových koutů, u nichž není potřeba překračovat prahy nebo otevírat dveře.

Moderní řešení sprch zajišťuje nejen pohodlí, ale i zvyšuje bezpečnost v koupelně. Díky tomu, že jsou sprchy bez prahů a dalších bariér, můžete s klidem dojít až pod sprchovou hlavici a nechat se probudit proudem příjemně teplé vody, ve vstupu do otevřené sprchy nám totiž po cestě nic nebrání.

VÝHODY OTEVŘENÝCH SPRCH

  • Větší volnost pohybu při sprchování
  • Bezpečnější a pohodlnější používání
  • Jednoduché čištění
  • Elegantní a nadčasový design, díky němuž místnost působí prostorněji
  • Vhodná součást bezbariérových koupelen

Jak naplánovat výstavbu otevřené sprchy?

Před samotným zahájením výstavby otevřené sprchy je důležité si ověřit, zda jsou splněna všechna kritéria pro její úspěšné dokončení. Ústředním problémem bývá výška podlahy, pod ní se totiž často nachází tepelná izolace, ale třeba také podlahové vytápění. Musíme také ověřit, že otevřená sprcha bude dostatečně zaizolována a utěsněna, abychom předešli možnému prosakování vody skrze obklady.

1. TIP: JAK VELKÝ MÁ BÝT PROSTOR PRO SPRCHU?

Pro pohodlí ve sprše je nutné, aby byl přístup do sprchového koutu nejméně 80 cm široký. Samotný sprchový kout by měl mít rozměry nejméně 90 x 90 cm. Stále však platí, že čím větší, tím pohodlnější.

2. TIP: PEČLIVĚ VYBERTE SPRCHOVOU STĚNU

Při sprchování může voda vystříknout do opravdu velké vzdálenosti od sprchového koutu. Nebylo by proto vhodné šetřit na sprchové stěně, která poskytuje jedinou a účinnou ochranu před zamokřením celé koupelny. Sprchová stěna by měla být co největší a nejvyšší, tak aby ochránila co největší prostor před nežádoucími kapkami vody.

3. TIP: Sprchová vanička, nebo dlaždičky?

V případě sprchového řešení v úrovni podlahy je možné použít jak sprchovou vaničku, tak dlaždičky.

Sprchové povrchy nebo sprchové vaničky lze instalovat rovnou na podlahu. V současné době se vyrábějí v různých barvách a materiálech. Sprchové povrchy z pevných materiálů jsou na rozdíl od kovu, skla nebo keramiky příjemně měkké a teplé.

Sprchy obložené dlaždicemi zajišťují jednotný design v celém prostoru. V jejich přizpůsobení se prakticky meze nekladou a nabízejí velkou svobodu v designu. Pokud jde o velikost samotných dlaždiček, oblíbené jsou velkoformátové obklady, protože mají méně spár a snadno se tak čistí.

4. TIP: BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Při plánování sprchy s rovnou podlahou je velmi důležité dbát na umístění odtoku a také na materiál a stav podlahy. Každý, kdo někdy uklouzl ve sprše, ví, jak zásadní roli hraje povrch, jedině ten totiž dokáže zabránit nepříjemným pádům. Při nákupu doporučujeme hledat protiskluzové dlaždice nebo sprchovou vaničku s protiskluzovými materiál.

Při plánování sprchového řešení v úrovni podlahy je také důležité to, aby byl odtok umístěný buď na podlaze, co nejblíže stěně, nebo přímo ve zdi.

Sprchové řešení v úrovni podlahy s výklenkem

5. TIP: Nika vytvoří šikovný úložný prostor

Rodinné koupelny jsou pověstné nesčetným množstvím různých šamponů a sprchových gelů, které patří nejrůznějším členům domácnosti. Výklenek může být praktické řešení poskytující úložný prostor pro všechny hygienické pomůcky, které navíc usnadní čištění tím, že všechny věci shromáždí na jedno místo.

6. TIP: Jak na bezbariérovou koupelnu?

Pro bezbariérový sprchový kout musí mít sprchovací plocha rozměry nejméně 90 x 110 cm.

Starším osobám nebo osobám s tělesným postižením mohou pomoci také sprchovací madla, sklopná sedátka nebo sprchové lavice. Je třeba také zajistit kohoutky tak, aby byly na dosah a dále je třeba myslet na to, aby bylo možné nastavit sprchovou hlavici i z polohy vsedě.

Vhodným řešením pro odvodnění otevřených sprch mohou být odtoky ve stěně nebo sprchové kanálky. Pro zajištění optimálního odtoku by však sklon neměl přesáhnout 2 %.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

Buďte s námi vždy v obraze

4 tipy Geberit

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost