Trendové mikro bydleníCubus130, Frankfurt nad Mohanem (Německo)

V bytovém domě Cubus130 ve Frankfurtu se design a funkce příkladně doplňují právě proto, že je zde k dispozici málo místa. Budova, která zohledňuje současný trend malometrážního městského bydlení, je vybavena sanitárními systémy Geberit.

Balkonky, malé koupelny, obytné mini-kuchyně: Nové formy bydlení jsou žádané víc než kdy jindy, zejména ve velkoměstech, kde je nedostatek místa a standardem jsou domácnosti obývané jedním člověkem. Dům Cubus130 ve frankfurtské čtvrti Niederrad je reakcí na tuto poptávku. Od března 2021 nabízí budova bývalé ubytovny 137 nových mikrobytů.

Většina z nich měří pouhých 18 m2, některé jsou „velké“ 27 až 30 metrů čtverečních. 24 bytů dokonce splňuje všechny požadavky na bezbariérovost. Veřejně prospěšné družstvo Nassauische Heimstätte, které budovu koupilo a přestavělo, bylo postaveno před úkol vytvořit dostupný životní prostor pro široké vrstvy obyvatelstva. Všechny byty jsou proto moderní, funkční a hlavně levné.

Malé, pěkné a praktické: dočasné ubytování na Goldsteinstrasse 130 ve Frankfurtu nad Mohanem (Německo) (© Geberit)
WC Geberit Renova Plan (© Geberit)

Třeba jen pár měsíců

Dům s nápadně červenou fasádou a krychlovými balkonky reaguje na další dnešní trend, a tím je krátkodobé ubytování. Pokud jste například student na výměnném studijním pobytu na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem, nebo máte v plánu absolvovat stáž či jiný krátkodobý projekt, v Cubus130 najdete svůj dočasný a pohodlně zařízený domov.

Cubus130 však nabízí mnohem víc než jen přechodné ubytování na malé ploše. Bytový dům svou architekturou a konceptem využití předjímá tendenci přesouvat některé bytové funkce do poloveřejné sféry. Moderní „homo mobilis“ si zakládá na tom, že nepotřebuje vlastní auto, ani vlastní pračku. V podzemním parkovišti jsou proto zaparkovány vozy od poskytovatele car-sharingu a další služby, jako je úklid nebo praní, si lze kdykoli objednat.

Vlajkový projekt Geberit

Průmyslově vyrobený instalační systém Geberit GIS pro kompletní zásobovací a odvodňovací systém zkrátil dobu výstavby o tři měsíce (© Geberit)

Cubus130 je ukázkovým projektem také pro Geberit. „Původně jsme měli v plánu provést v každém bytě individuální instalaci,“ říká vedoucí projektu Lothar Lühr ze společnosti LIST BiB Bielefeld, který byl zodpovědný za zdravotně technické instalace. Geberit navrhl použít průmyslově prefabrikované předstěnové instalace GIS IV, které představují efektivní řešení kompletního zásobovacího a kanalizačního systému. „To nám ušetřilo tři měsíce stavebních prací,“ říká spokojeně Lothar Lühr.

Geberit uměl nabídnout také vhodné zařizovací předměty pro zdejší malometrážní koupelny, z nichž nejmenší měří jen 3,69 čtverečních metrů. Projektanti tuto výzvu zvládli díky prostorově úsporné řadě sanitární keramiky Geberit Renova Plan. Umyvadla z této kolekce mají šířku pouhých 55 centimetrů. Jejich jednoduchý, střízlivý design zároveň odpovídá současné zálibě v minimalismu.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Přihlásit se k odběru eViewNewsletter Geberit pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Newsletter společnosti Geberit “eView“ se pravidelně věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.