Symfonie v modré a zelenéDe Doelen v Rotterdamu (Nizozemsko)

Hlavním tématem rekonstrukce kulturního centra De Doelen bylo hospodaření s vodou. Cenným přínosem se ukázal být střešní odvodňovací systém Geberit Pluvia.

Velkým koncertním sálem multifunkčního kulturního centra De Doelen v Rotterdamu se nese bouřlivý potlesk. Právě dozněly poslední tóny Čajkovského Symfonie č. 6 v podání Nizozemského filharmonického orchestru. Ne všichni posluchači si asi uvědomují, že to není jen akustika v národní památce De Doelen, která se po její rekonstrukci v roce 2020 výrazně zlepšila. Nad hlavami návštěvníků se odehrává něco skutečně fascinujícího: opravená střecha De Doelen je ukázkovým příkladem udržitelného hospodaření s vodou.

Součást mezinárodní ekologické iniciativy

Plochá střecha má rozlohu přes 2500 m² a vede kolem měděné střechy velkého koncertního sálu. (© Plotvis and Kraaijvanger Architecten)

Rekonstrukce střechy De Doelen proběhla v rámci mezinárodního projektu „7 Square Endavour“. Cílem této iniciativy je transformovat sedm náměstí v různých částech světa tak, aby zmírňovaly negativní dopady urbanizace jako jsou znečištění, tepelný stres a záplavy.

Střecha v zelené a modré barvě

Architekti Dave Hoffers (vpravo) a Carlo Bes v De Doelen

Vlajkovou lodí projektu je zelenomodrá střecha s terasou na kulturním centru De Doelen, konkrétně její systém hospodaření s vodou.

Střecha o rozloze přes 2500 m2 byla po stranách osázena 84 různými druhy původních květin, travin a bylin a bylo sem také umístěno pět velkých hmyzích hotelů.

Zelená plocha je zavlažována dešťovou vodou, kterou jímá nádrž o objemu 300 m3. Ta zadržuje dešťovou vodu mimo jiné pomocí střešního odvodňovacího systému Geberit Pluvia.

Méně záplav, lepší kvalita života

Systém hospodaření s vodou pomáhá předcházet záplavám a zavlažuje střešní zeleň, která následně ochlazuje budovu. Spokojeni jsou i památkáři: návrh střechy De Doelen byl odsouhlasen úřadem pro kulturní dědictví a je důkazem toho, že i národní památka může po renovaci přispět ke zlepšení kvality života ve městě.

Ve jménu udržitelnostiInterview s Davem Hoffersem, architektem Citadel Aannemingsbedrijf B.V.

Odvodňovací systém střech Geberit Pluvia

Společnost Citadel provedla v posledních letech na budově De Doelen několik zakázek, mimo jiné v oblasti hospodaření s vodou. Architekt Dave Hoffers nám nabídl krátký pohled do zákulisí.

Před jaké zadání jste byli postaveni v případě budovy De Doelen?

Obdrželi jsme návrh od projekční kanceláře, kterou najalo město. Navrhli standardní průtokový systém pro odvod dešťové vody. Naším úkolem bylo prověřit, zda lze takové řešení v budově vůbec použít.

Jaké byly na stavbě podmínky?

De Doelen je plný potrubí a elektrických a akustických instalací. Pro běžný systém sběru dešťové vody tady prostě nebylo místo, takže původní záměr nebylo možné realizovat.

Jak jste to vyřešili?

Bylo nutné přijít s novým systémem, který by splňoval požadavky zelené střechy. Takovým řešením se ukázal být střešní odvodňovací systém Geberit Pluvia. Hledali jsme totiž prostorově co nejúspornější potrubí kvůli omezenému místu a Pluvia byl jediný dostupný systém, který tyto požadavky splňoval.

Co jste se na tomto projektu naučili?

Potom, co jsme vyhráli výběrové řízení, jsme se v De Doelen ujali různých dalších úkolů. Budovu známe jako své boty. A víme jedno: na De Doelen by se nemělo pracovat, když hraje orchestr – dělají fakt velký hluk (směje se).

O společnosti Citadel

Citadel Aannemingsbedrijf B.V. je stavební firma působící v oblasti Rotterdamu. Zaměřuje se na novou výstavbu i rekonstrukce budov, jako jsou muzea, konferenční centra a parkovací domy. Mezi jejich realizace patří například Námořní muzeum a Přírodovědné muzeum v Rotterdamu. Společnost založil v roce 2013 Jan van Lint.

Fakta

Geberit Know-how

Použité výrobky Geberit
  • Systém odvodnění střech Pluvia
  • Zásobovací systém Mapress
  • Instalační systém Duofix
  • WC a pisoáry Geberit 300

Eview projektový časopisGeberit newsletter pro architekty

Koláž obrázků (© Geberit)

Projektový časopis společnosti Geberit přináší informace o zajímavých nových stavbách z celého světa. Zaměřujeme se na budovy, které respektují naše životní prostředí a snaží se o maximálně ekologický provoz. K tomu přispívají výrobky Geberit, které jsou použity ve všech představených budovách.