Haute couture na řece Amstel Haut Amsterdam

Nejlepší hodnocení v rámci certifikace udržitelnosti BREEAM, nejvyšší dřevostavba v Nizozemsku a zároveň pohodlné bydlení v srdci nizozemského hlavního města: HAUT Amsterdam spojuje všechny aspekty moderního městského života. Důležitou roli zde hraje know-how Geberit.

Úkol to nebyl zrovna jednoduchý. V roce 2016 vypsalo město Amsterdam výběrové řízení na stavební projekt umístěný na pozemku v bývalé průmyslové čtvrti Amstelkwartier. Záměrem města bylo postavit architektonicky vkusný obytný dům splňující nejpřísnější ekologické normy.

O pět let později může být Amsterdam na svůj nový symbol moderního a udržitelného stavění právem hrdý. 73 metrů vysoká obytná budova je nejvyšší dřevěnou stavbou v Nizozemsku a svým obyvatelům nabízí úžasný výhled na řeku Amstel, přístav Stadshaven Amstelkwartier a park Somerlust.

Pro městské obyvatele

HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)

HAUT Amsterdam – nová „haute couture“ budova v nizozemském hlavním městě – se může pochlubit nejen svou pozoruhodnou fasádou a krásnými výhledy. Tato 21 pater vysoká stavba nabízí 52 bytů ve střední cenové třídě. Její stabilitu zajišťují betonové základy, které jsou ve městě jako je Amsterdam, kde jsou sklepy na úrovni spodní vody, naprosto nezbytné. Hlavní konstrukce je však ze dřeva, kterého bylo na celou stavbu spotřebováno 2 800 m3.

Udržitelný stavební m ateriál

Dřevo je udržitelný a obnovitelný materiál, který nezatěžuje životní prostředí a navíc se dá bez problémů recyklovat. Dřevo absorbuje oxid uhličitý a přispívá tak ke snižování jeho koncentrace v atmosféře. Použitých 2 800 kubíků dřeva obsahuje celkem 2 500 tun CO2, což zhruba odpovídá ročním emisím ze 400 domácností. O získání nejvyšší certifikace BREEAM* se ale nezasloužil jen stavební materiál budovy. Obytný dům HAUT má celou řadu dalších předností. Potrubní systém Geberit PE-HD zadržuje 99 procent dešťové vody, kterou následně využívá k zavlažování střešních zahrad. Kanalizační systémy Geberit Silent-db20 a Geberit Sovent jsou prostorově úsporné a zvukově optimalizované. Fasáda je tvořena tepelně izolačním trojsklem a je vybavena solárními panely pro výrobu elektřiny. Další solární panely se nacházejí na střeše. Maximální využití denního světla a ventilace řízená senzory reagujícími na koncentraci CO2 zajišťují komfortní životní klima – skutečný luxus v srdci tohoto hustě obydleného města.

*BREEAM: Britská metodika environmentálního posuzování staveb hodnotí ekologické a sociokulturní aspekty udržitelnosti budov.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)
HAUT Amsterdam (©Team V Architecture / Jannes Linders / Topview Luchtfotografie)