Místo pro vzpomínání a učeníDánské muzeum uprchlíků, Oksbøl

Nové dánské muzeum Flugt stojí na místě bývalého uprchlického tábora v Oksbøl. Místo propojuje historii a současnost.

Vyprávění starých příběhů, zaznamenání vzpomínek a jejich zachování pro příští generace – o to se pokouší dánské muzeum Flugt (česky Útěk) obsahově i architektonicky. Vzdělávací centrum a památník stojí na západním pobřeží Dánska ve městě Oksbøl. V letech 1945 až 1949 se zde nacházel velký uprchlický tábor, který byl schopen pojmout až 35 000 vyhnanců.

Aktuálnější než kdy jindy

Pohled shora ukazuje okrouhlou novostavbu, která spojuje dvě historické budovy s taškovými střechami. (© R_Hjortshoj)

Ve dvou budovách z charakteristických červených cihel s malými okny a taškovými střechami byla tehdy umístěna nemocnice. Dnes patří mezi poslední památky tábora a jsou součástí muzea navrženého architektonickou kanceláří BIG (Bjarke Ingels Group).

Kromě historie německých uprchlíků z druhé světové války mapuje muzeum Flugt všechny uprchlické vlny, které do Dánska dorazily během posledních 100 let. „Muzeum je věnováno části naší historie a je aktuálnější než kdy jindy v souvislosti s válečnými uprchlíky, kteří k nám přicházejí z Ukrajiny,“ řekl po otevření v červnu 2022 dánský architekt Bjarke Ingels.

Renovujte, abyste zachovali staré

V roce 1945 byl v Oksbølu založen největší dánský uprchlický tábor (© Blåvandshuk Local History Archive)
Současnost a minulost tvoří jednotu: vlevo moderní přístavba, vpravo bývalé nemocniční křídlo uprchlického tábora v Oksbølu. (© R_Hjortshoj)

Od začátku byl kladen důraz na to, aby rekonstrukce nemocničních budov neponičila jejich historickou hodnotu. Navenek zůstaly nezměněny, ale uvnitř dnes najdete kino, výstavní, výukové a konferenční místnosti a také kavárnu.

Okrouhlý objekt o rozloze 500 metrů čtverečních spojuje obě původní budovy a vytváří kontrast mezi starým a novým. „Vytvořili jsme architektonický prostor, který propojuje historii a současnost,“ říká Bjarke Ingels.

Zvenčí vypadá spojovací trakt z cortenové oceli jako uzavřená stěna. Zevnitř svými dřevěnými vzpěrami, klenutým stropem a 80 000 žlutými cihlami harmonicky ladí se dvěma zděnými budovami, které k němu přimykají v pravém úhlu.

Velká okna otevírají pohled na vnitřní dvůr a les, ve kterém kdysi stávaly ubytovny pro uprchlíky. V nové budově je kromě foyer, šatny, muzejní prodejny a pokladny také sociální zařízení. Splachovací nádržky a zásobovací systém Mapress dodal Geberit.

Fakta

Geberit Know-how

Galerie

Přihlásit se k odběru eviewGeberit newsletter pro architekty

Koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výber nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.