Zářící solitérFarmaceutická společnost Ferring, Kastrup (Dánsko)

Nové sídlo farmaceutické společnosti Ferring Pharmaceuticals v dánském Kastrupu jako by se vznášelo nad vodou. Realizace opticky odlehčené střešní konstrukce se skleněnou kopulí se neobešla bez odborných znalostí Geberit.

Nové sídlo společnosti Ferring Pharmaceuticals na sebe již zdálky přitahuje pozornost. Tato šestipatrová budova se nachází na kodaňském předměstí Kastrup a tyčí se vysoko nad nízkopodlažní zástavbou této čtvrti. Neobvyklé umístění ještě více podtrhuje její solitérní charakter: trojúhelníková budova obklopená ze všech tří stran vodou jako by tvořila most mezi zemí a vodou.

Kolem dokola moře

Impozantní prosklená fasáda celého objektu nabízí úchvatný pohled na úžinu Öresund mezi dánskou Kodaní a švédským Malmö. Denní světlo skrze ni snadno proniká do interiéru budovy a vytváří prosvětlený prostor pro kanceláře, vstupní halu, kavárnu a konferenční místnosti.

Srdcem budovy je atrium, ze kterého se po schodišti nebo prosklenými výtahy dostanete do okolních místností. Atrium zastřešuje skleněná kupole, kterou dovnitř proniká přirozené denní světlo.

Originální střecha

Skleněná střešní kopule byla pro architektonickou kancelář Foster&Partners jednou z největších výzev tohoto projektu. Poloha budovy na břehu Baltského moře si vyžádala robustní konstrukci, která je schopná odolávat drsným povětrnostním podmínkám během zimních bouří. Odvodnění obrovské kopulovité střechy a její přesahy na všech třech stranách budovy postavily Geberit před náročný úkol. Kromě rozvodů pitné vody dodal Geberit do budovy také odvodnění střech Pluvia. „Naši technici museli provést speciální výpočty, aby stanovili správné rozmístění a nadimenzování odvodňovacího systému,“ říká Lennarth Dahl, který poskytoval odborné poradenství Geberit stavební firmě Dtek. „Pro optimální funkčnost odvodňovacího systému jsme museli stanovit, kudy přesně bude dešťová voda z kopule odtékat.“

Systém odvodnění střechy zohlednil speciální povětrnostní podmínky lokality a umožnil vznik této mimořádné stavby se skleněnou fasádou, která zdálky připomíná vznášející se osvětlený ostrov.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

  • Systém odvodnění střechy Pluvia
  • Kanalizační systém Silent-db20
  • Kanalizační systém Silent-PP
  • Zásobovací systém PE
  • Zásobovací systém Mapress
  • Instalační systém Duofix

Galerie

přihlásit se k odběru eviewgeberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.