Mám slabost pro staré domyRozhovor s Deniz Alkanovou, architektkou a majitelkou hotelu Turkish House

Její profese: architektka. Její vášeň: renovace starých domů. Deniz Alkanová, specialistka na památkovou péči a majitelka hotelu Turkish House v Istanbulu, vypráví o své fascinaci historickými budovami.

Odbornice na restaurování a majitelka hotelu: Deniz Alkan na nádvoří rekonstruovaného hotelu Turkish House v Istanbulu (© Haydar Erçin)

Jak jste se stala majitelkou hotelu Turkish House?

Historické stavby jsou mou velkou vášní. Vždy se na ně dívám s obdivem a láskou. Podílela jsem se na renovaci zhruba 200 historických budov a dávalo mi tedy smysl pořídit si a zrestaurovat svůj vlastní dům. Můj syn v té době studoval obchod a cestovní ruch a přišel s nápadem provozovat budovu jako butikový hotel.

Co je nezbytné k úspěšné renovaci staré budovy?

Dobrá rekonstrukce by měla s domem zacházet s respektem. Původní materiály a prostorové dispozice by měly zůstat pokud možno zachovány, měly by se zrenovovat a znovu využít. Někdy je nutné najít stavbě novou funkci, pokud není možné tu původní obnovit. Nové využití ale musí respektovat stavební záměr a využitelnou kapacitu objektu.

S jakými problémy jste se během rekonstrukce setkali?

Dům se nachází na historickém poloostrově Sultanahmet. Zde musíte počítat s tím, že narazíte v zemi na archeologické pozůstatky. A k tomu také došlo: při rekonstrukci se objevily zbytky zdí a budov z pozdní byzantské a rané osmanské doby. Pro majitele znamená takový nález především zastavení stavby. Vše se musí prošetřit, zdokumentovat a získat povolení. Stavební práce navíc nesmí artefakty poškodit. Vždyť je to naše historické a kulturní dědictví.

Co pro vás bylo z hlediska architektury a designu obzvláště důležité?

Vzali jsme na sebe roli hostitelů. Je pro nás důležité přivítat naše hosty s vřelostí a pohostinností typickou pro naši kulturu. K této atmosféře přispívají i různé konstrukční prvky a vybavení.

Pokoje hotelu Turkish House jsou zařízeny produkty Geberit. Co vás k tomu vedlo?

Geberit nabízí několik výhod: za prvé jsme chtěli duální splachovací systém, abychom ušetřili vodu. Dále, naše koupelny nemají standardní rozměry, a proto jsme potřebovali individuální a flexibilní řešení, například pro sprchové kouty. I tady nám Geberit nabídnul vhodné produkty: sprchové kanálky CleanLine je možné podle potřeby na místě zkrátit. Úzké toalety iCon se také perfektně hodí do různě velkých místností. Především nás však přesvědčila kvalita výrobků Geberit a poskytovaný servis.

O Deniz Alkanové
Deniz Alkanová je turecká architektka, designérka a specialistka na památkovou péči. Vystudovala architekturu na Technické univerzitě ITÜ v Istanbulu a specializuje se na záchranu a restaurování architektonických památek. Se svým společníkem založila firmu zabývající se restaurováním historických budov. Zároveň je předsedkyní Asociace památkových objektů a památkářů a členkou představenstva Istanbulské komory architektů. Od roku 2022 provozuje rodinný hotel Turkish House v historické istanbulské čtvrti Sultanahmet.

Přihlásit se k odběru eviewGeberit newsletter pro architekty

Koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výber nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.