Kulturní náměstí Changzhou (CN)

Changzhou Culture Plaza obohacuje kulturní život v čínském velkoměstě Changzhou. Architektonická realizace této jedinečné stavby je tak výjimečným počinem.

Changzhou se nachází na východním pobřeží Číny, 180 kilometrů a jen několik hodin jízdy od Šanghaje. Město má 5,2 milionu obyvatel a je jednou z nejvýznamnějších průmyslových metropolí v oblasti delty řeky Jang-c'-ťiang.

V Changzhou se rozrůstá centrum města a s ním i kulturní nabídka. V roce 2020 bylo na ploše 17 hektarů, což odpovídá více než 23 fotbalovým hřištím, vybudováno náměstí Changzhou Culture Plaza. Spolu se sousední radnicí a Velkým divadlem Changzhou na severu, tvoří kulturní centrum nový středobod metropole.

Šest a jeden

Kulturní budova je výsledkem mezinárodní soutěže vyhlášené v roce 2012, v níž zvítězil návrh německých architektů Gerkan, Marg a Partners (zkráceně gmp). Vzniklo šest stejných, volně stojících staveb, každá o rozměrech 70 x 70 metrů. Budovy jsou ze dvou stran zahloubené a tyčí se do výšky 50 metrů.

Architekti postavili stavební moduly tak, aby dohromady tvořily jeden celek. Z každého pohledu však jejich zaoblené fasády vypadají jinak. V umělém korytě se parkem a mezi jednotlivými částmi budov klikatí řeka. Schodiště vytváří spojení s obchody a nedalekou stanicí metra v suterénu.

Uprostřed modulů budovy vznikl krytý městský prostor pro veřejné akce. Kulturní život se však odehrává i uvnitř. Všech šest stavebních modulů má vlastní vstup. Nachází se zde knihovna, hotel, muzea a umělecké galerie i kanceláře a komerční prostory.

Hra světel na fasádách

Zvláštností tohoto projektu je také fasáda. Obdélníkový plášť budovy tvoří fasáda z přírodního kamene a vodorovně jsou instalovány hliníkové lamely. Společně vytvářejí sluneční clonu. Zakřivené strany budovy zdobí skleněná fasáda. Kamenné a skleněné plochy vytvářejí na denním světle rytmický barevný kontrast.

ODVODŇOVACÍ SYSTÉM GEBERIT

Budovy se skládají z ocelových konstrukcí. Horní patra bývají využívají pro výstavy. Na střeše, která pokrývá celkem 28 000 metrů čtverečních ve výšce 50 m, je instalován odvodňovací systém Geberit Pluvia.

Fakta

Geberit Know-How

Galerie

Přihlásit se k odběru eViewGeberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.