Hliníkové vlnobitíVlakové nádraží Hongdao, Čching-tao (Čína)

Hliníková střešní konstrukce vlakového nádraží Hongdao v čínském městě Čching-tao je vytvarovaná do obřích vln a připomíná rozbouřené moře. Působivé zastřešení je odvodňováno technologií Geberit.

Ve výšce 60 metrů do sebe narážejí dvě gigantické vlny a vedle nich se vzdouvá několik menších. Když stojíte před novým nádražím Hongdao, máte pocit, že se nacházíte uprostřed rozbouřených přírodních živlů. Rozměry této neobvyklé konstrukce jsou více než působivé – střechu tvoří 38 000 zakřivených hliníkových panelů, jejichž plocha odpovídá velikosti jedenácti fotbalových hřišť.

Geberit vzdoruje vlnám

Zvlněná střešní konstrukce je vybavená odvodňovacím systémem Geberit Pluvia. Zhruba 200 střešních vtoků a více než 10 kilometrů PE potrubí zajišťuje účinné a spolehlivé odvodnění střechy i v případě intenzivních srážek.

Střecha ve formě tříštících se vln byla zvolena záměrně. Nádraží se totiž nachází pouhé dva kilometry od mořského pobřeží, ve městě Čching-tao na východě Číny. Za posledních 100 let se bývalá rybářská vesnice rozvinula v prosperující obchodní a finanční centrum s přibližně šesti miliony obyvatel

Dopravní uzel s výhledem

Součástí nového nádraží se čtyřmi nadzemními patry je čekárna o rozloze 50 000 m2. Čas strávený čekáním na vlak tady plyne docela příjemně – Hongdao je jediné vysokorychlostní nádraží v Číně s výhledem na moře. Na jižní straně stanice je dokonce vyhlídková plošina, ze které mohou cestující pozorovat záliv Ťiao-čou.

Hlavní budova je již dokončena a nyní probíhají závěrečné úpravy okolí. Jakmile bude nádraží uvedeno do provozu, napojí Čching-tao na čínskou vysokorychlostní železniční síť, která vlakům umožňuje dosahovat rychlosti až 300 km/h. V budoucnu tak bude cesta z Čching-tao do Pekingu nebo Šanghaje trvat méně než tři hodiny. Krátké cestovní časy dělají z cestování vlakem atraktivní způsob přepravy. Očekává se proto, že se z Hongdao stane důležitý železniční uzel, který bude již v roce 2030 odbavovat přes 20 milionů cestujících za rok.

Fakta

Know-How

Geberit Know-how

  • Systém odvodnění střech Pluvia
  • Kanalizační systém PE

Galerie