Umělecky ztvárněná kulturní budova Kulturní náměstí Changzhou (CN)

Changzhou Culture Plaza obohacuje kulturní život v čínském velkoměstě Changzhou. Architektonická realizace této jedinečné stavby je tak výjimečným počinem.

Changzhou se nachází na východním pobřeží Číny, 180 kilometrů a jen několik hodin jízdy od Šanghaje. Město má 5,2 milionu obyvatel a je jednou z nejvýznamnějších průmyslových metropolí v oblasti delty řeky Jang-c'-ťiang.

V Changzhou se rozrůstá centrum města a s ním i kulturní nabídka. V roce 2020 bylo na ploše 17 hektarů, což odpovídá více než 23 fotbalovým hřištím, vybudováno náměstí Changzhou Culture Plaza. Spolu se sousední radnicí a Velkým divadlem Changzhou na severu, tvoří kulturní centrum nový středobod metropole.

Šest a jeden

Kulturní budova je výsledkem mezinárodní soutěže vyhlášené v roce 2012, v níž zvítězil návrh německých architektů Gerkan, Marg a Partners (zkráceně gmp). Vzniklo šest stejných, volně stojících staveb, každá o rozměrech 70 x 70 metrů. Budovy jsou ze dvou stran zahloubené a tyčí se do výšky 50 metrů.

Architekti postavili stavební moduly tak, aby dohromady tvořily jeden celek. Z každého pohledu však jejich zaoblené fasády vypadají jinak. V umělém korytě se parkem a mezi jednotlivými částmi budov klikatí řeka. Schodiště vytváří spojení s obchody a nedalekou stanicí metra v suterénu.

Uprostřed modulů budovy vznikl krytý městský prostor pro veřejné akce. Kulturní život se však odehrává i uvnitř. Všech šest stavebních modulů má vlastní vstup. Nachází se zde knihovna, hotel, muzea a umělecké galerie i kanceláře a komerční prostory.

Hra světel na fasádách

Zvláštností tohoto projektu je také fasáda. Obdélníkový plášť budovy tvoří fasáda z přírodního kamene a vodorovně jsou instalovány hliníkové lamely. Společně vytvářejí sluneční clonu. Zakřivené strany budovy zdobí skleněná fasáda. Kamenné a skleněné plochy vytvářejí na denním světle rytmický barevný kontrast.

ODVODŇOVACÍ SYSTÉM GEBERIT

Budovy se skládají z ocelových konstrukcí. Horní patra bývají využívají pro výstavy. Na střeše, která pokrývá celkem 28 000 metrů čtverečních ve výšce 50 m, je instalován odvodňovací systém Geberit Pluvia.

Fakta

Galerie

Přihlásit se k odběru eView Geberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.