Certifikované standardy, jako jsou LEED, BREEAM nebo DGNB, zprůhledňují výkonnost budov v oblasti udržitelnosti. V tomto přehledu se dozvíte, co znamenají
Certifikační společnost hodnotí budovu na základě podrobného katalogu kritérií. Složení a váha kritérií se u jednotlivých značek liší. Většina z nich pracuje s bodovým systémem.
Na mezinárodní úrovni se prosadily tři normy: LEED, BREEAM a DGNB. V závislosti na trhu se přidávají důležité místní značky, například Minergie ve Švýcarsku, Well v Polsku a Skandinávii nebo NABERS a Green Stars v Austrálii.
V závislosti na normě má každá kategorie (energetická bilance, voda, mobilita atd.) jinou váhu. Využívání zdrojů, včetně vody, je jednou z kategorií, které se obecně přikládá vyšší váha. Jedná se o splachovací systémy šetřící vodu, hygienu pitné vody, možnosti využití dešťové a šedé vody a efektivní likvidaci odpadních vod.
Společnost Geberit například díky své technologii splachování šetřící vodu přispívá k celkově vyšší udržitelnosti budovy. Geberit boduje také v kategorii “Materiál“ s výrobky z recyklovatelného materiálu (potrubní systémy z PP ) nebo s řešeními, která přispívají k vysoké míře úspory místa a materiálu, jako je například odvodňovací systém SuperTube .
Přímý vliv na přidělené body mají také tzv. environmentální prohlášení o produktu (EPD).
Poskytuje transparentní, kvantifikovaný a srovnatelný základ informací o ekologické stopě stavebních výrobků. Ve společnosti Geberit nyní výrobky s EPD tvoří 30 % prodeje.