Evropský velikán Varso TowerVaršava

Náměstí Varso s 300 metrů vysokou věží dohlíží na celou Varšavu. Komplex budov oživuje kdysi zanedbanou ulici - a získává různá ocenění za udržitelnou výstavbu. K zisku certifikátu významně přispěl i Geberit díky svým výrobkům.

310 metrů, 53 pater: Pokud započítáme i anténu, překonává Varso Place hravě rekordy. Varso Tower je vyšší než německá Commerzbank Tower ve Frankfurtu nebo španělská Torre Caja v Madridu - a je tak nejvyšším mrakodrapem v Evropské unii.

Varso Place nabízí však mnohem víc než to, že je sama o sobě vysokou stavbou s úchvatným výhledem. Stavební komplex tří budov kombinuje inovační centrum, hotel, restaurace, kavárny, obchody, kanceláře a nabízí širokou škálu služeb v oblasti, která se stala jednou z nejrušnějších v polském hlavním městě.

Varso povstalo z popela

Varso Tower je nejvyšší mrakodrap v Evropské unii (© Aaron Hargreaves/Foster + Partners)

Ulice Chmielna, v níž se komplex moderních budov zvaných Varso nachází, byla kdysi velmi zanedbaná, během Varšavského povstání v roce 1943 částečně vyhořela a dlouho nebyla rekonstrtuována. Od roku 2009 funguje její východní konec jako památková zóna. Západní konec nyní září v novém hávu.

Srdcem komplexu je náměstí, uzavřené ve skleněném rámu, které je oživené stromy a lavičkami. Lidé si zde užívají propojení každodenního kancelářského života s dostatkem prostoru pro relaxaci a uvolnění, jak uvedla architektonická kancelář Foster + Partners.

Grant Brooker ze společnosti Foster + Partners říká: “Jsme přesvědčeni, že věž se svými možnostmi aktivit a veřejnými prostory na střeše bude pozitivním přínosem pro toto nádherné město.“

Součástí tohoto pozitivního přínosu je i vysoká kvalita stavby. Certifikát BREEAM potvrzuje udržitelnost stavby. Značka WELL zase ukazuje, jak moc budova zohledňuje fyzické a duševní zdraví lidí. Hodnotí se například kvalita vzduchu, vody a světla.

Zásobovací systémy Geberit

Za kvalitu vody oceněné certifikátem jsou zodpovědné zejména potrubní systémy Geberit. V celé stavbě jsou použity tři různé vodovodní systémy Geberit: Měděné trubky Mapress pro sladkou vodu, vytápění a chlazení a vícevrstvé potrubní systémy Mepla a Volex, které zajišťují spolehlivé a hygienické zásobování vodou. Spolehlivost a hygienu v koupelnách zajišťuje i několik dalších výrobků z katalogu Geberit.

Fakta

Obrázková Galerie

Přihlásit se k odběru eView

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.