Hra se světlem v ProvenceKULTURNÍ CENTRUM LUMA, ARLES (FR)

Arles, hlavní město regionu Camargue na jihu Francie, má novou dominantu. Nad městem s římským amfiteátrem se ve slunečním světle třpytí věž od Franka Gehryho. Jedná se o dominantu jedenáctihektarového kulturního centra LUMA.

Nadace LUMA, kterou založila švýcarská mecenáška umění Maja Hoffmannová, získala v roce 2010 brownfield nedaleko centra Arles. O jedenáct let později se na tomto místě otevřelo kulturní centrum LUMA Arles. Skládá se z rozlehlého parku s ateliéry, nachází se zde ubytování pro umělce, sál pro velké akce, školicí centrum, laboratoře a kavárny. Budova tak poskytuje ucelenou infrastrukturu pro kulturní akce a výstavy všeho druhu. V severovýchodní části parku stojí z dálky viditelná věžová budova kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho.

NEZAMĚNITELNÝ PODPIS ARCHITEKTA

Stejně jako u mnoha jiných Gehryho staveb je i u této budovy na první pohled téměř nemožné pochopit její strukturu a vnitřní uspořádání. Z třípodlažní skleněné konstrukce ve tvaru bubnu se zvedá 56 metrů vysoká věž, která se směrem k vrcholu nepravidelně zužuje. V deseti patrech této věže se nacházejí různé výstavní prostory a prostory pro pořádání akcí, kavárna a kanceláře a archivy.

NÁMĚT NA FOTOGRAFII V KTEROUKOLI DENNÍ DOBU

Fasádu věže tvoří 53 boxů se zrcadlovými okny a téměř 11 000 speciálně potaženými hliníkovými panely. Z dálky vypadají jako svítící šupinový pancíř. V závislosti na denní době odrážejí světlo ve velmi odlišných odstínech. Frank Gehry tak inscenuje skutečně jedinečnou podívanou s proslulým světlem v Provence.

FASCINUJÍCÍ INTERIÉR

Uvnitř světlem zalité věže se můžete kochat množstvím pečlivě vybraných materiálů a zajímavých perspektiv. Jednotlivá patra skleněného bubnu spojuje impozantní točité schodiště. Kdo si troufne, může si cestu dolů zkrátit skluzavkou. Vysoká míra estetiky byla prioritou i v technologii stavby. Přibližně 80 toalet v kulturním centru je vybaveno skrytou splachovací nádržkou Geberit. Pro ovládání splachování byly použity jak atraktivní desky Sigma50 z broušené chromované oceli, tak bezdotykové desky Sigma80.

Facts

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Galerie

Přihlásit se k odběru eViewGeberit newsletter pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.