Čtyři metry čtvereční luxusuMartin Modern, Singapur

V centru Singapuru nedávno vyrostl nový rezidenční areál Martin Modern obklopený zeleným parkem. Koupelny ve zdejších luxusních bytech jsou řešeny dispozičně skromně, ale zato se vší parádou a komfortem.

V říši mýtického Merliona, křížence lva a ryby, žijí lidé ve výškách a poměrně stísněně. V ostrovním Singapuru, jehož je Merlion symbolem, je totiž obytný prostor velmi vzácný. Městský stát s druhou nejvyšší hustotou obyvatelstva na světě je domovem pro přibližně 5,7 milionu lidí. Jejich život se odehrává převážně v malých bytech ve výškových budovách.

Na sebe namačkané mrakodrapy, někdy úchvatné architektonické skvosty, se tady pnou do závratných výšek. V roce 2021 získalo panorama Singapuru dvě nové, 30patrové věže. V moderním areálu Martin vzniklo 450 nových bytových jednotek uprostřed velkoryse řešené botanické zahrady. Za projektem a realizací stojí realitní kancelář GuocoLand, jeden z nejvýznamnějších singapurských developerů.

Dům v zahradě

"Tajné zahrady" na střechách dvou obytných věží v zeleném areálu Martin Modern v Singapuru (© Darren Soh)

Abyste pochopili architekturu komplexu Martin Modern, musíte se podívat na mapu Singapuru. Tento lidnatý městský stát doslova vibruje životem, tradiční i futuristické stavby jsou zde namačkané jedna na druhou. Přímo uprostřed toho všeho, ve skvělé lokalitě, se nachází moderní areál Martin, který vypadá jako zelené plíce hustě zastavěného města.

Koncept „dům v zahradě“ vyvinuli zahradní architekti z ICN Design International. Je pozoruhodné, že půdorys obou věží zabírá pouze 20 procent z pozemku velkého přibližně 172 000 m². Jakmile návštěvníci vstoupí do vnitřního prostoru parku, rázem zapomenou na ruch metropole. Součástí areálu je 15 zahrad a trávníků na různých úrovních pozemku a budov.

Zelená kapuce

Zelenou třešničkou na dortu jsou takzvané „Tajné zahrady“ na střechách obou věží. Najdete zde parčíky a útulné altánky. Generální ředitel skupiny GuocoLand Cheng Hsing Yao zdůrazňuje: „V nejlepších čtvrtích Singapuru očekávají zákazníci dostatek prostoru a zeleň“.

Hodně luxusu na malé ploše

Byty mají stropy vysoké 4,2 m. Koupelny jsou naproti tomu se svými 3,5 až 4,4 metry čtverečními spíše kompaktní. V bytech, jejichž plocha se pohybuje mezi 70 a 170 metry čtverečními, tak koupelny zabírají minimum místa. O to většího luxusu se snaží docílit například pomocí vysoce kvalitních materiálů nebo toalet Geberit AquaClean Sela. Tohle sprchovací WC se náramně hodí do země, jejímž nejznámějším symbolem je velká, bílá socha Merliona tryskající vodu.

Fakta

Galerie

Přihlásit se k odběru eViewNewsletter Geberit pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se po celém světě používají v budovách všeho druhu. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Pravidelně se “eView“, referenční zpravodaj společnosti Geberit, věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.