Mozartovo království

Chemnitzská opera, postavená Richardem Möbiusem v roce 1909 a od té doby několikrát rozsáhle rekonstruovaná, je považována za jeden z nejmodernějších operních domů v Evropě. V rámci příprav na rok 2025, kdy se Chemnitz stane německým hlavním městem kultury, dostalo úctyhodné staré divadlo zcela nové sanitární zařízení včetně výrobků Geberit.

Divadelní náměstí (Theaterplatz) patří spolu s operou, muzeem König-Albert-Museum a kostelem Petrikirche k nejatraktivnějším komplexům budov v německém městě Chemnitz. Opera, která je místem setkávání milovníků kultury, se může pyšnit bohatou historií.

Budova s dlouholetou historií

V období od industrializace v 19. století do vypuknutí první světové války zažil Chemnitz skutečný stavební boom, během něhož spatřilo světlo světa více než 100 veřejných budov. V tomto období byla postavena také opera. V roce 1909 ji postavil místní architekt Richard Möbius ve stylu “Jugendstil“. Po rozsáhlém poškození za druhé světové války byla v letech 1947-1951 přestavěna a v 90. letech 20. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Nová sanitarní zařízení

O 30 let později využili majitelé uzavření v důsledku pandemie k celkové rekonstrukci toaletních místností. Celkem 15 toaletních místností bylo vybaveno instalačními systémy a keramikou od společnosti Geberit. Mimo jiné byly instalovány toalety Geberit Rimfree z koupelnové série Acanto. Jsou vybaveny integrovaným odsáváním zápachu a funkcí QuickRelease, která umožňuje bez námahy vyjmout sedátko a usnadnit tak jeho čištění. Protože byl kladen velký důraz na výrobky s bezdotykovým ovládáním, byly instalovány bezdotykové umyvadlové baterie, pisoáry a ovládací tlačítka Geberit.

Vysoká návštěvnost

Instituce, jako je Chemnitz Opera, potřebuje spolehlivé sanitární zařízení s prověřenou životností. Vždyť památkově chráněná budova, která pojme až 720 diváků, přivítá ročně více než 70 000 hostů. Program opery zahrnuje širokou škálu představení, která oslovují všechny věkové kategorie a diváky, od klasické opery po moderní operu a od baletu po muzikál. Chemnitz byl vyhlášen hlavním městem kultury 2025. V tomto roce jeho kulturní instituce očekávají, že přivítají hosty z celé Evropy.

Fakta

Přihlásit se k odběru eViewGeberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.