Dům pohlcující CO² Openly Valley, Widnau (CH)

Nastavení nových standardů ve stavebnictví; švýcarský podnikatel Andy Keel si neklade za cíl nic menšího. Pomocí speciálně vyvinutého stavebního systému sleduje cíl nejen stavět klimaticky neutrálně, ale také využívat budovy jako pohlcovače CO².

Využití budov k ukládání CO² a dosažení klimatických cílů Paříže do roku 2050 již dnes: Andy Keel, veden touhou vytvořit lepší budoucnost pro své tři děti, vyvinul systém budov Openly, který tento ambiciózní cíl realizuje.

Pružné a odolné 

Konopné cihly se používají v interiéru největšího konopného domu v Evropě. (© Openly / Jens Ellensohn)

Vícegenerační dům ve Widnau s 19 byty je první svého druhu v Evropě, který plně využívá tento inovativní systém a byl postaven zcela bez emisí CO² - díky zachycování biogenního uhlíku. To spočívá především v použití materiálů, které pohlcují velké množství CO² během růstu, jako jsou některé druhy dřeva nebo rostlin. Množství CO² je pečlivě vypočítáno a certifikováno. Ve Widnau se stavba skládá z dřevěné konstrukce, která je kromě nízkého množství CO² nabízí také pozoruhodnou flexibilitu a trvanlivost.

Stavbu lze rozšířit a upravit tak, aby se obytný prostor ve Widnau přizpůsobil budoucím potřebám. Tím se prodlužuje životnost budovy, což je rozhodující faktor při výstavbě bez CO² . Komponenty jsou navíc spojeny zástrčkami nebo šrouby, takže je lze snadno rozebrat a znovu použít.

Největší dům z konopí v Evropě 

Konopné cihly se používají v interiéru největšího konopného domu v Evropě. (© Openly / Jens Ellensohn)

Dalším rysem stavby je použití přírodních materiálů, jako je hlína a konopí. Tato rychle rostoucí surovina se používá mimo jiné jako izolační materiál v podobě speciálně vyvinutého konopného betonu zvaného „Cancret“, který dokáže uložit čistých 100 kilogramů CO² na metr krychlový. Budova je zároveň největším konopným domem v Evropě.

Nezávisle ověřené environmentální prohlášení o produktu 

Koupelny jsou vybaveny toaletami a umyvadly Geberit. (© Openly / Jens Ellensohn)

Klient kladl důraz na kvalitu a trvanlivost také při navrhování interiéru. Koupelny jsou vybaveny keramikou Geberit. Andreas Wäger, vedoucí oddělení technické podpory švýcarské obchodní společnosti Geberit, vysvětluje: “Koupelna je vybavena keramikou, která je součástí koupelny: „Naše keramické výrobky jsou opatřeny nezávisle ověřenými prohlášeními o ekologických výrobcích (EPD), která ukazují jejich ekologickou stopu.“ To mimo jiné pomáhá při výpočtu celkové bilance CO² budovy.

Švýcarská obchodní společnost Geberit navíc podporuje projekt na ochranu lesů nadace myclimate v Tanzanii prostřednictvím dobrovolných certifikátů CO² a kompenzuje tak nevyhnutelné emise CO² z výroby keramiky. Podle Andyho Keela byly tyto certifikáty CO² také rozhodujícím faktorem při rozhodování.

Fakta 

Geberit know-how

Použité výrobky Geberit

  • iCon WC a umyvadlo
  • Sigma20 ovládací tlačítko
  • Silent-db20 odvodňovací systém
  • FlowFit a PushFit zásobovací systém
  • SilentPanel zvukově izolační prvek

Zaregistrujte se Newsletter Geberit eview pro architekty

Koláž projektů (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelně sestavuje výběr nejpozoruhodnějších referenčních projektů pro zájemce o architekturu a design.

Každé číslo se zaměřuje na aktuální téma ve stavebnictví. Nechte se inspirovat jedinečnými projekty, poučnými rozhovory s odborníky a souvisejícími informacemi.