Designový chrám s hvězdnou kuchyníRestaurace Born v Singapuru

Gurmánská restaurace Born v areálu historického nádraží Jinrikisha bezpochyby vyniká svým interiérovým designem. To ale není jediný důvod, proč její otevření v roce 2022 upoutalo pozornost singapurských médií. Born nabízí pastvu pro oči a pro mlsné jazýčky zároveň.

„Úžasné! Nejlepší pochoutky v celé Asii!“. A to v „jedné z několika mála historických ulic“ v Singapuru. Interiérový designér Alan Barr, zakladatel společnosti greymatters, se rozplývá chválou, když vypráví o restauraci BORN, jejíž interiérový design se svým týmem vytvořil.

Gurmánský chrám se nachází v budově bývalé železniční stanice Jinrikisha staré více než 100 let. Jejím majitelem není nikdo jiný než hollywoodská hvězda Jackie Chan, který vlastní různé nemovitosti po celé jihovýchodní Asii. Nyní mezi ně patří i restaurace BORN umístěná v přízemí bývalé nádražní budovy. Své brány otevřela prvním hostům v červnu 2022.

Kvalita jako hlavní

​Vyhledat podrobnosti 131 / 5 000 Výsledky překladu Výsledek překladu Born Restaurant se nachází na nádraží Jinrikisha, jedné z mála historických budov v Singapuru. Vlastní ji herec Jackie Chan (© Owen Raggett)

Restauraci vede místní hvězdný šéfkuchař Zor Tan. Ve skutečnosti chtěl otevřít něco menšího, intimnějšího. Ale restaurace na takovém místě - to se skoro nedá odmítnout. A tak Zor Tan převzal objekt a otevřel restauraci Born.

„Tady se klade důraz na kvalitu, ne kvantitu,“ říká Alan Barr.

Kvůli netypické dispozici budovy nebyla její rekonstrukce jednoduchá. Nejsou zde téměř žádné pravé úhly. „Půdorys je v podstatě trojúhelníkový,“ říká Alan Barr. „Naším úkolem bylo navrhnout rozumné rozvržení prostoru.“

Papírový mrak

Nároky byly vysoké. Muselo vzniknout místo pro bar, soukromý salonek, otevřený salonek, hlavní jídelnu, barové židle a předváděcí kuchyň, plus samozřejmě hlavní kuchyň, kancelář a sociální zařízení. Požadavek na zařízení interiéru byl: noblesní, umělecký, hravý. Tým Alana Barra vytvořil zářivý design podpořený hrou tvarů, barev a textur.

Jedním z mnoha detailů je papírová instalace navržená holandským umělcem, která se jako oblak vznáší nad hlavní jídelnou. Vysoké designové standardy platí i pro toalety, kde před i za stěnou dominují výrobky Geberit. Montážní prvky Sigma Duofix otevřely cestu pro instalaci dvou sprchovacích toalet AquaClean Sela. Na pánech jsou umístěny také pisoáry Geberit doplněné tlačítky Sigma10 s infračerveným ovládáním ve vysoce kvalitní nerezové úpravě.

Nad hlavní jídelnou nové singapurské hvězdné restaurace Born se vznáší oblak papíru (© Owen Raggett)
Born Restaurant se nachází na nádraží Jinrikisha, jedné z mála historických budov v Singapuru (© Owen Raggett)
Toalety jsou mimo jiné vybaveny sprchovacími WC Geberit AquaClean Sela a pisoáry Geberit (© Owen Raggett)

Fakta

Přihlásit se k odběru eviewGeberit newsletter pro architekty

Koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výber nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.