Zelené letištěThe circle v Curychu

The Circle je ukázkovým příkladem výškové budovy, která žádoucím způsobem zahustila městskou zástavbu tím, že zhodnotila 30 000 metrů čtverečních a vytvořila 180 000 m2 užitné plochy. Tento stavební komplex na největším švýcarském letišti v Klotenu poblíž Curychu zároveň posouvá standardy ekologického stavitelství. Geberit se na tomto pozoruhodném projektu podílel několika svými produkty.

Člověk blížící se k The Circle by si snadno mohl myslet, že se nachází v centru města, a ne na letišti. The Circle je moderní stavební komplex, ve kterém se nachází mnoho obchodů, barů a restaurací, kanceláří mezinárodních společností a kongresové centrum pro 2 500 hostů. Vybavenost doplňují dva hotely Hyatt a ambulance provozovaná fakultní nemocnicí v Curychu. Původně dostupných 30 000 m2 plochy bylo několikrát znásobeno v duchu konceptu známého jako zahušťující výstavba, kde je každý krychlový metr cenný a lze ho mnoha různými způsoby zužitkovat.

Recyklace šedé vody

Kromě flexibilního konceptu využití a moderního vzhledu splňuje The Circle také další zásadní požadavek dnešní doby, a tím je udržitelnost. The Circle, který se pro veřejnost otevřel v listopadu 2020, nastavuje nové standardy ekologického stavění. Není proto divu, že stavba získala nejvyšší certifikaci v oblasti udržitelnosti budov LEED Platinum, kterou uděluje americká organizace Green Building Council. Moderní komplex se stal také dosud největším stavebním projektem certifikovaným podle směrnic Swiss Minergie.

K pozitivnímu hodnocení životního cyklu stavby přispívá mimo jiné šetrné nakládání s vodou. Díky úsporným vodovodním bateriím a využití dešťové vody spotřebuje The Circle zhruba poloviční množství pitné vody, než je u podobných budov obvyklé. Přibližně 85 procent toalet v budově je splachováno šedou vodou. Geberit k tomuto konceptu přispívá střešním odvodňovacím systémem Pluvia a zvukově izolačním potrubním systémem Silent-db20.

Zelené srdce

Energetická síť pro dodávku tepla a chlazení tvoří v přeneseném smyslu zelené srdce stavby. Z celkového počtu 1150 pilotů v nosné základové konstrukci stavby bylo 850 navrženo jako energetické piloty. V létě transportují přebytečné teplo pod zem a v zimě tuto tepelnou energii využívají k vytápění objektu. Externí energie ve formě elektřiny je potřebná pouze pro provoz tepelných čerpadel a chladicích jednotek. Část elektřiny se vyrábí také pomocí solárních panelů instalovaných na všech vhodných střešních plochách.

The Circle má nejen zelené srdce, ale také plíce. 80 000 metrů čtverečních lesů, luk a bažin bylo přeměněno na letištní park, ve kterém si cestující i obyvatelé mohou odpočinout uprostřed přírody.

Fakta

The Circle

The Circle

  • Architekt: Riken Yamamoto
  • Majitel: Flughafen Zürich AG and Swiss Life AG
  • Generální projektový management: HRS Real Estate AG
  • Parkový design: Studio Vulkan Landschaftsarchitektur GmbH

Adresa: The Circle, Zurich Airport, CH-8058 Zurich

Galerie

Přihlásit se k odběru eViewNewsletter Geberit pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Newsletter společnosti Geberit “eView“ se pravidelně věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.