Vytesáno z kamene THE VALLEY (Údolí), AMSTERDAM

“The Valley“ nabízí kvalitní bydlení uprostřed Amsterdamu, které bylo oceněno certifikátem udržitelnosti BREEAM Excellent. K tomuto úspěchu přispěly i sanitární výrobky společnosti Geberit.

Reálná stavba bude ve skutečnosti jen stěží vypadat jako na ilustracích, stěžoval si v roce 2016 nizozemský kritik architektury Mark Minkjan při pohledu na první vizualizaci projektu. “Údolí“, jak se komplex budov ve výškové a finanční čtvrti Zuidas v Amsterdamu nazývá, však stojí od roku 2021 a vizualizacím se nápadně podobá.

Projekt The Valley (Údolí)

Zvenku hladká, uvnitř drsná skalnatá soutěska: "Údolí" v Amsterdamu (Nizozemsko) (© Marcel Steinbach)

Počáteční skepse není v architektuře překvapivá. Projekt “Údolí“ zpochybňuje zažité představy o architektuře. Připomíná kamenný lom, z jehož nitra se těží stavební materiál. Zvenčí jsou stěny komplexu budov hladké, pokryté zrcadlovou slupkou. Uvnitř se otevírá členitá skalnatá rokle. Ve třech věžích vysokých až 102 metrů se do této městské hory vešlo 198 bytů o rozloze 55 až 400 metrů čtverečních. Základna je vyhrazena pro veřejné využití. V pěti patrech jsou umístěny kanceláře, obchody, restaurace, bazén, tělocvična, výstavní prostory a přírodovědné muzeum.

Zelené zvenku i zevnitř

Nyní je fasáda ještě holá, ale brzy se zazelená: Pěstuje se zde 155 druhů rostlin (© Marcel Steinbach)

Příroda je nedílnou součástí tohoto architektonického díla. Výsadbou byl pověřen Piet Oudolf, velmistr nizozemské krajinářské architektury. Výsadba? Tento termín padá s ohledem na vertikální zahradní krajinu, kterou Piet Oudolf v “Údolí“ realizoval. Na deseti podlažích roste 155 druhů rostlin. Zatímco v nižších patrech rostou kvetoucí keře a stromy, na horních terasách přežívají především středomořské byliny.

To však není jediný důvod, proč je “The Valley“ považováno za “zelenou“ budovu. Projekt Údolí vyrábí více energie, než čerpá. K této energetické účinnosti přispívají fotovoltaické systémy na střechách, dálkové vytápění a trojité zasklení, podlahové vytápění a chlazení.

Důvěra v Geberit

Jeroen Kemmink

Společnost Geberit se rovněž přispěla k zisku ocenění “BREEAM -NL Excellent“, které bylo uděleno nižším, veřejným podlažím. Ostatně efektivní zásobování vodou a odvádění odpadních vod jsou také důležitými kritérii pro certifikaci udržitelných budov. “Šetrné zacházení s vodou bylo důležitým tématem od samého počátku,“ připomíná Jeroen Kemmink, odpovědný projektový manažer na straně společnosti Geberit.

Aby bylo možné zajistit minimální objem splachování při optimálním proplachování WC, byly optimalizovány potrubní systémy a zkráceny vodní cesty. Za tímto účelem se stavitelé rozhodli pro účinný odvodňovací systém SuperTube. “Úzká podpora byla předpokladem pro to, abychom mohli toto řešení společně realizovat,“ říká Jeroen Kemmink. “Bez dlouholeté spolupráce a vzájemné důvěry by to nebylo možné.“

"Údolí" zpochybňuje obvyklé pojetí architektury (© Marcel Steinbach)
Ve spodních pěti patrech jsou obchody, kanceláře, restaurace a přírodovědné muzeum. (© Marcel Steinbach)

Faktické informace

Přihlásit se k odběru eView Geberit newsletter pro architekty

Obrázková koláž (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.