Bílá: Barva mnoha odstínů

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je bílá v koupelně tak populární, a uvědomili jste si, že tato barva nemusí vždy vypadat stejně?

Každý, kdo někdy stál před poličkou bílé barvy v domácích potřebách, ví, že bílá barva má mnoho odstínů. Existuje okolo 100 odstínů bílé. Možnosti zahrnují studenou bílou, polární bílou, slonovinovou bílou a mnoho dalších - a téměř jistě narazíte i na označení alpská bílá.

ALPSKÁ BÍLÁ: JAKÁ TO PŘESNĚ JE?

Alpská bílá je o něco teplejší odstín bílé, který je speciálně navržen pro koupelny, proto se někdy nazývá také sanitární bílá. Byla definována v roce 1987 evropským Fachverband für Sanitär-Keramische Industrie (profesní sdružení pro sanitární keramický průmysl). Koresponduje s odstínem RAL “signální bílá“ a je vnímána jako velmi neutrální. Alpská bílá je určena k zajištění pocitu svěžesti v koupelně a zároveň na vytvoření většího pocitu prostoru a světla. Tato barva také představuje hygienu a čistotu. Obecně platí, že pokud jde o bílé odstíny, náznak žluté přináší do místnosti pocit tepla a pohodlí, zatímco chladnější modré a šedé odstíny vytvářejí přímý a chladný vzhled. Je však důležité si uvědomit, že i přesně definovaný odstín bílé barvy může vypadat odlišně s různými materiály, jako jsou plast, sklo nebo keramika. Je to výsledek fyziky vizuálního vnímání.

JAK FUNGUJE NAŠE VNÍMÁNÍ BAREV?

Ve vnímání hrají roli tři faktory: světelný zdroj, vnímaný objekt a samotný divák, protože naše vnímání barev a předmětů je výsledkem souhry mezi okem a mozkem. Dalším klíčovým faktorem v našem vnímání barev je to, jak pozorovaný objekt odráží světlo. Pokud se 100 procent světla odrazí zpět, vidíme čistě bílou. Pokud není žádný odraz, vidíme černou. Stav povrchu je také důležitý: poškrábaná WC deska má jinou barvu v porovnání například s deskou bez škrábanců.

NEUTRÁLNÍ BARVY

Neutrální barvy jsou oblíbenou volbou koupelny. Dnes se v mnoha koupelnách stále používá klasická bílá. Tak jako kuchyně, i koupelna je často místnost s nadčasovým designem, pokud jde o vzhled a nábytek. To vysvětluje, proč mnozí majitelé domů upřednostňují neutrální barvy. Bílá barva není trend, který se omrzí. Hodí se ke všemu, a pokud se něco rozbije, obecně je jednodušší najít vhodnou náhradu než u módních barev.

TALENT NA DESIGN

“Není jednoduché navrhnout barevně dobře koordinovanou koupelnu, v níž jsou všechny předměty ve stejném odstínu bílé,“ říká Martin Rohrer ze společnosti Geberit, expert na barvy a materiály. Jeho doporučení? “Nejlepší je koupit sanitární keramiku od jednoho výrobce a z jedné koupelnovvé řady. Tím se vyhnete tomu, že byste si například koupili umyvadlo a toaletu v odlišném odstínu. Můžete si také pohrát s kontrasty. Proč nekombinovat bílou keramiku s nábytkem v jiné barvě nebo vyrobeným ze dřeva? Lidem, kteří se chtějí co nejvíce držet klasické bílé, doporučuji, aby pracovali s barevnými doplňky, jako jsou koupelnové textilie, aby se koupelně dodalo trochu více barvy a vytvořila se harmonická rovnováha. “

Buďte s námi vždy v obraze

obrázky z příběhů Geberit

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Koupelnové výrobky

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.