Dřevěný akcent koupelny

Dřevo se dlouhý čas považovalo za nevhodný materiál do koupelny. Všeobecná mýlka byla, že by rychle nastal problém s plísněmi. Je to překvapivé vzhledom k tomu, že dřevo se dlouhodobě cenilo jako stavební materiál a používalo se na stavbu lodí a konstrukci oken – tedy v oblastech, kde se kontaktu s vodou nedá vyhnout. Pevný dřevěný nábytek byl historicky také běžný v kuchyních, kde je hodně páry a prskání.

Postupně vidíme změnu směřování, co se týka dřeva v koupelnách. Skutečné dřevo můžete najít na podlaze, nástěnných panelech a v koupelnovém nábytku, a umyvadla položená na desce se častěji montují na kusy pevného dřeva. Seženete dokonce i dřevěné vany a umyvadla.

Je to fakt: Dřevo je pro klima místnosti vhodné

Dřevo žije, to znamená, že se vyznačuje absorpcí vody a jejím opětovným uvolňovaním. To má pozitivní a zdraví prospešný vliv na klima místnosti. Některé typy dřeva jsou navíc známé svými antibakteriálními vlastnostmi v důsledku vysokého obsahu kyselin. V koupelně, kde je hygiena důležitá, je to poměrně dobrá vlastnost.

Na co pamatovat, pokud chcete v koupelně dřevo

 • Neopracované dřevo nemá v koupelně co dělat. Všechno dřevo by mělo být ošetřené oleji, laky nebo barvami, aby se předcházelo vstřebávání vlhkosti. To se týká i drážek a jazýčků v podlahových prvcích a dřevěných profilech.
 • Volba dřeva je také důležitá. Tvrdé, těžké dřevo, které je mimořádně odolné vůči vlhkosti, je to správné. Nejlepší je poradit se o tomto před koupí s odborníkem. Nejčastě se používá ořech, wenge, smrk a modřín.
 • Podlahy musí být vždy úplně voděodolné. Důležité je také utěsnit všechy spoje hran příslušným přípravkem.
 • Obložení stěn dřevem by mělo být vždy zezadu větrané.

Tipy od odborníků

 • Je vhodné vyhnout se používaní borovicového dřeva v oblastech vystavených stříkající vodě, protože borovice má tendenci vytvářet po dlouhém kontaktu s vlhkostí modré houby
 • Ani dub není vždy ideální. I když toto dřevo velmi tvrdé, při použití čisticích prostředků má tendenci rychle se zabarvit.
 • Je lepší vyhýbat se v koupelně červenému dřevu, jako je merbau a jatoba, protože při vystavení vlhkosti na nich také vznikají nevzhledné barevné skvrny.
 • Mimochodem, koupelnové dřevo není třeba chránit protiplísňovými nebo insekticídními chemickými látkami, když budete postupovat podle uvedených pokynů.

Jednoduché pokyny pro péči

 • V ideálním případě by se jakákoliv stříkající voda v koupelně měla okamžite utřít, aby kapky vody na začátek vůbec nemohli proniknout do dřeva.
 • Dejte pozor, aby nedocházelo ke kontaktu dřeva s agresívními čistícími prostředky.
 • Vlhkost by do dřeva neměla nikdy proniknout. Když používáte naolejované dřevo, pravidelně nanášejte olej na jeho ošetrení. Tím se zabezpečí, že dřevo se nebude rozpínat a zůstane utěsněné. Bude také odpuzovat nečistoty.
 • Dalším pravidlem pro koupelnu je nevyhnutelnost větrání.
 • Otírání dřevěných povrchů vlhkým hadříkem obyčejně stačí na jejich vyčištění.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky s funkčním designem