Maďarský zelený mrakodrap

V Budapešti vznikl projekt zelený mrakodrap. MOL Campus je nejen nejvyšší budovou v Maďarsku, ale také vzorem udržitelné architektury. Za to budova získala certifikaci BREEAM Excellent.

Kampus MOL v Budapešti je nová a krásná budova. S výškou 143 metrů je 28patrová výšková budova ze skla, v mladé rezidenční a obchodní čtvrti BudaPart, považována za nejvyšší kancelářskou budovu v Maďarsku.

Nové sídlo mezinárodní ropné a plynárenské společnosti MOL Group se sídlem v Budapešti se vzhledem ke své velikosti setkalo nejen s nadšením. „Úřad budoucnosti“ si však získal uznání svou strategií udržitelnosti. Stavitelé mířili na světově uznávané certifikáty udržitelnosti BREEAM Excellent a LEED Platinum. Nyní dosáhli prvního.

Vytápění obnovitelnými zdroji energie

Viditelné z dálky: MOL Campus je nyní se svou výškou 143 metrů nejvyšší budovou v Maďarsku. (© MOL Gruppe)

Klíčovým faktorem pro ocenění byl systém vytápění a chlazení, který je plně založen na obnovitelné energii. V hloubkách až 120 metrů bylo instalováno více než 300 geotermálních sond, které pokrývají třetinu potřeby vytápění a chlazení. Ve špičkách může být topný systém doplněn i o dálkové vytápění. K ekologické energetické bilanci přispívá také 900 metrů čtverečních solárních kolektorů na střeše a integrovaný systém řízení budovy.

Voda je v této budově také nedostatkovým zbožím. Šedá a dešťová voda se čistí, skladuje a znovu využívá ke splachování toalet a zalévání zeleně. Celá budova je vybavena střešním odvodňovacím systémem Geberit Pluvia. Na výrobky Geberit se spoléhalo také v případě sanitárních zařízení, aby splňovala vysoké požadavky na kvalitu.

Mimo jiné bylo instalováno více než 400 WC Acanto, několik tisíc metrů potrubních systémů a mnoho instalačních prvků a nádržek s ekologickým systémem dvojitého splachování.

Zelené prostředí

V novém sídle skupiny MOL je 2500 pracovních míst. (© MOL Group)

Novou budapešťskou dominantu navrhlo světové architektonické studio Foster + Partners společně s maďarským studiem Finta. “Plánování a výstavba trvaly více než pět let,“ říká Tibor Gáspár, inženýr stavebních služeb společnosti Körös Consult Ltd. Projekt byl dokončen ke konci roku 2022.

Na ploše přibližně 86 000 metrů čtverečních, tedy na ploše o velikosti dvanácti fotbalových hřišť, vzniklo 2500 pracovních míst, několik restaurací, konferenčních místností a fitness studio. Kancelářské prostory propojují svěží zahrady, které sbližují přírodu a práci. Třešničkou na dortu je veřejně přístupná střešní zahrada s výhledem, která je - stejně jako budova - senzační.

Fakta

Přihlásit se k odběru eViewGeberit newsletter pro architekty

Koláž obrázků (© Geberit)

Výrobky a konstrukce Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších projektů najdete na této stránce.

Pravidelně se v newsletterech “eView“ společnosti Geberit objevuje aktuální téma z oblasti stavebnictví. Kromě zajímavých projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky, projektanty a další informace z oboru.