Vítěz designové soutěže 6X6 Rozhovor s Carstenem Wraae Jensenem

V mezinárodní soutěži Geberit o nejlepší návrh koupelny o velikosti 6 metrů čtverečních zvítězilo dánské studio BJERG Arkitektur se svým projektem Serenity. Architekt Carsten Wraae Jensen v rozhovoru prozrazuje, jak vyzrát na malou koupelnu.

Dánští architekti z BJERG Architektur jsou na malé koupelny zvyklí (© Wilfred Gachau)

Váš tým vyhrál mezinárodní soutěž Geberit (viz rámeček) se svou koupelnou Serenity o rozloze 6 metrů čtverečních. Jaké jsou silné stránky Vašeho návrhu?

Chtěli jsme, aby naše koupelna navozovala pocit klidu a uměřenosti. Proto jsme použili dřevo – živý materiál, který vyvolává emoce. Koupelna je jednou z mála místností, kde můžeme zavřít dveře a být zcela sami sebou. Když na nás interiér působí harmonicky, můžeme se uvolnit.

Jak se Vám tohoto záměru podařilo dosáhnout?

Snažili jsme se nechtít moc věcí najednou. Zvláštní důraz jsme kladli na materiály a jejich vlastnosti a také na sladěný design. Použili jsme například zrcadlo s integrovaným osvětlením. Důležitá pro nás byla také čistota. Rozhodli jsme se pro nekomplikované, snadno omyvatelné produkty, které vypadají díky jednotnému povrchu noblesně. Náš návrh je realistický a cenově dostupný.

Zadáním bylo vytvořit atraktivní design koupelny o velikosti 6 metrů čtverečních s přihlédnutím k šesti hlavním požadavkům. Co Vás přimělo k účasti v této soutěži?

Často navrhujeme pro školy, školky a podobná zařízení, kde musíme zohledňovat mnoho technických požadavků. Výzva navrhnout místnost o rozloze 6 metrů čtverečních nás zaujala, protože je to něco jiného. Mnozí by řekli, že 6 metrů čtverečních je málo. Pro naši kancelář v Dánsku je to vlastně dost velké. Stavění je v Kodani drahé, takže jsme zvyklí na mnohem menší půdorysy.

Jaká část zadání byla pro Vás nejnáročnější a jak jste ji zvládli?

Návrh prostoru, který je ekologický a zároveň funkční. Nechtěli jsme použít produkty, které jen dobře vypadají. Je třeba myslet prakticky. Naším záměrem bylo vytvořit udržitelný prostor s velkým oknem a výhledem do přírody, který svádí ke snění.

Pokud se podíváte do katalogů nebo navštívíte showroomy, uvidíte většinou velké koupelny. Realita ale bývá jiná: Mnoho lidí má v koupelně málo místa. Jaké jsou Vaše tipy na funkční a stylové zařízení malého prostoru?

Když vstoupíte do koupelny, neměly by vám do oka padnout koupelnové doplňky a kosmetika. Zkuste věci každodenní potřeby někam schovat. Vytvoříte tak klidnější atmosféru. Myslete také na to, že potřebujete prostor před toaletou, sprchou a umyvadlem. Tyto metry čtvereční lze chytrým uspořádáním nábytku a zařizovacích předmětů sloučit a tím získáte víc místa.

Fakta

O Bjerg Arkitektur

O Bjerg Arkitektur

BJERG Arkitektur je rodinná architektonická kancelář založená v roce 1987. Kromě tří kanceláří v Dánsku má pobočky také v Oslu, Varšavě a Santiagu. Již mnoho let se BJERG Arkitektur zaměřuje na odpovědné a udržitelné stavění a od roku 2007 se intenzivně zabývá energetickými sanacemi budov.

Její různorodé reference lze nalézt jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Kancelář je zvláště známá pro své návrhy center denní péče, škol a sociálního bydlení.

Galerie

Přihlásit se k odběru eView Geberit Newsletter pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se po celém světě používají v budovách všeho druhu. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Pravidelně se “eView“, referenční zpravodaj společnosti Geberit, věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.