Průkopnice Tiny House | geberit.cz

Tiny house Průkopnice hnutí Tiny-House staví se společností Geberit

Pouhých 24 metrů čtverečních – pro Marjolein Jonkerovou přesto dost místa pro plnohodnotný dům. Nizozemská expertka na malometrážní bydlení si svůj sen o malém domě splnila v roce 2022. V koupelně vsadila na kompaktní design Geberit

Jestli někdo ví, jak žít jednoduše a přitom pohodlně na malé ploše, je to Marjolein Jonkerová. Šestačtyřicetiletá Marjolein stojí v čele hnutí Tiny-House v Nizozemsku.

Tiny Houses, čili malé domky, jsou plnohodnotné domy s maximálně 50 čtverečními metry podlahové plochy a minimální ekologickou stopou. Vycházejí z jasné filozofie: Vést jednoduchý život na malém prostoru s odklonem od individualismu a konzumu směrem ke komunitnímu bydlení a minimalismu.

Klíček

Svůj vysněný dům pojmenovala Marjolein Jonkerová Sprout, v překladu Klíček. Nechala si ho postavit v roce 2022 na svém pozemku v nizozemské obci Olst-Wijhe. Rodilá Holanďanka si vytvořila útulný domov na pouhých 24 metrech čtverečních, nepočítáme-li podkrovní postel.

Domek navržený architektonickým studiem Woonpioniers a realizovaný stavební firmou Blindwerkt důsledně dodržuje myšlenku udržitelného bydlení. Domky Tiny House jsou postavené z materiálů na biologické bázi, jako je dřevo, konopí a juta, jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí a domek Marjolein Jonkerové je dokonce zcela energeticky soběstačný.

Marjolein Jonker (© Chiela van Meerwijk)
Doprava Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Nezávislý na inženýrských sítích

Malá ekologická stopa je pro vyznavače hnutí Tiny House velmi důležitá. Největší chloubou Klíčku je fasáda z rychle rostoucího speciálního dřeva. Díky dokončovacímu procesu bez chemických přísad má tento tzv. „platowood“ životnost 50 let. Využívá mladé stromy, které ukládají více CO2 než vzrostlé stromy, a tím chrání tropické deštné pralesy.

Spotřebu elektřiny pokrývá dům výhradně ze solárních panelů. Přestože je Klíček připojen k vodovodní síti, většinu vody potřebné pro splachování WC, provoz pračky a zavlažování zahrady získává pomocí inovativního systému sběru dešťových srážek.

Lázně na čtyřech metrech

Ilustrace Tiny House (© Woonpioniers)

Stejně jako celý dům, vystačí si i koupelna s minimální podlahovou plochou, a to čtyřmi metry čtverečními. Majitelka se rozhodla pro vysoce kvalitní zařizovací předměty a materiály s dlouhou životností: „Protože nepotřebuji tolik obytné plochy a energie, mohu si dovolit opravdu kvalitní výrobky a prvotřídní design. Přesně to splňuje Geberit.“

V koupelně byla použita WC mísa bez splachovacího kruhu, tlačítko splachování a kompaktní umyvadlo Geberit. „V případě výrobků Geberit jsem si jistá, že vydrží dlouhé roky a poskytnou mi dostatek pohodlí,“ vysvětluje svou volbu nová majitelka domu. S koupelnovým vybavením, jehož součástí je i vana se sprchou na dešťovou vodu, si Marjolein Jonkerová splnila svůj sen o mini-lázních.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Galerie

Přihlásit se k odběru eView Newsletter Geberit pro architekty

Pictures collage (© Geberit)

Výrobky a řešení Geberit se používají v budovách všeho druhu po celém světě. Výběr nejzajímavějších objektů najdete na této stránce.

Newsletter společnosti Geberit “eView“ se pravidelně věnuje aktuálnímu tématu ze stavebnictví. Kromě působivých příkladů projektů nabízí “eView“ rozhovory s architekty, stavebními odborníky a projektanty a další základní informace.