Velký sen se stává skutečností Průkopnice hnutí Tiny-House staví s Geberitem

Pouhých 24 metrů čtverečních – pro Marjolein Jonkerovou přesto dost místa pro plnohodnotný dům. Nizozemská expertka na malometrážní bydlení si svůj sen o malém domě splnila v roce 2022. V koupelně vsadila na kompaktní design Geberit

Jestli někdo ví, jak žít jednoduše a přitom pohodlně na malé ploše, je to Marjolein Jonkerová. Šestačtyřicetiletá Marjolein stojí v čele hnutí Tiny-House v Nizozemsku.

Tiny Houses, čili malé domky, jsou plnohodnotné domy s maximálně 50 čtverečními metry podlahové plochy a minimální ekologickou stopou. Vycházejí z jasné filozofie: Vést jednoduchý život na malém prostoru s odklonem od individualismu a konzumu směrem ke komunitnímu bydlení a minimalismu.

Klíček

Svůj vysněný dům pojmenovala Marjolein Jonkerová Sprout, v překladu Klíček. Nechala si ho postavit v roce 2022 na svém pozemku v nizozemské obci Olst-Wijhe. Rodilá Holanďanka si vytvořila útulný domov na pouhých 24 metrech čtverečních, nepočítáme-li podkrovní postel.

Domek navržený architektonickým studiem Woonpioniers a realizovaný stavební firmou Blindwerkt důsledně dodržuje myšlenku udržitelného bydlení. Domky Tiny House jsou postavené z materiálů na biologické bázi, jako je dřevo, konopí a juta, jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí a domek Marjolein Jonkerové je dokonce zcela energeticky soběstačný.

Marjolein Jonker (© Chiela van Meerwijk)
Doprava Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Nezávislý na inženýrských sítích

Malá ekologická stopa je pro vyznavače hnutí Tiny House velmi důležitá. Největší chloubou Klíčku je fasáda z rychle rostoucího speciálního dřeva. Díky dokončovacímu procesu bez chemických přísad má tento tzv. „platowood“ životnost 50 let. Využívá mladé stromy, které ukládají více CO2 než vzrostlé stromy, a tím chrání tropické deštné pralesy.

Spotřebu elektřiny pokrývá dům výhradně ze solárních panelů. Přestože je Klíček připojen k vodovodní síti, většinu vody potřebné pro splachování WC, provoz pračky a zavlažování zahrady získává pomocí inovativního systému sběru dešťových srážek.

Lázně na čtyřech metrech

Ilustrace Tiny House (© Woonpioniers)

Stejně jako celý dům, vystačí si i koupelna s minimální podlahovou plochou, a to čtyřmi metry čtverečními. Majitelka se rozhodla pro vysoce kvalitní zařizovací předměty a materiály s dlouhou životností: „Protože nepotřebuji tolik obytné plochy a energie, mohu si dovolit opravdu kvalitní výrobky a prvotřídní design. Přesně to splňuje Geberit.“

V koupelně byla použita WC mísa bez splachovacího kruhu, tlačítko splachování a kompaktní umyvadlo Geberit. „V případě výrobků Geberit jsem si jistá, že vydrží dlouhé roky a poskytnou mi dostatek pohodlí,“ vysvětluje svou volbu nová majitelka domu. S koupelnovým vybavením, jehož součástí je i vana se sprchou na dešťovou vodu, si Marjolein Jonkerová splnila svůj sen o mini-lázních.

Fakta

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Galerie