Odpad v koupelně 7 tipů jak jej minimalizovat

Koupelnové rituály a zvyklosti každého z nás jsou bohužel spjaty s celou řadou produktů, které jsou zabaleny do plastových obalů. Průměrná osoba v Evropě vyprodukuje ročně cca 480 kilogramů odpadu. Pokud chceme svou produkci odpadu výrazně omezit, pak bychom měli zredukovat i množství plastu spotřebovaného v rámci koupelny.

Tip 1 - Deodoranty

Plasty jsou nejčastějším odpadem z koupelny. Lze se jim však vyhnout, například pokud budeme používat deodoranty v kovových lahvičkách. Dobrou alternativou jsou také kuličkové deodoranty ve skle. Kov i sklo se totiž dají relativně snadno recyklovat a méně tak zatíží životní prostředí.

Tip 2 - Zubní kartáček

Rukojeť zubního kartáčku bývá vyrobena z plastu, jeho štětiny zase z nylonu. Vzhledem k doporučení dentistů by měli všichni vyměnit svůj zubní kartáček za nový každé tři měsíce. To v součtu činí čtyři kartáčky na osobu a rok. Pokud se nám však podaří nahradit plastové kartáčky ekologicky šetrnějšími, například bambusovými, vyhneme se velkému množství plastového odpadu. Bambus je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin na planetě, během jediného dne může povyrůst až o jeden metr.

Designová koupelna Geberit Selnova

Tip 3 - Zubní pasta

Klasická zubní pasta se standardně dodává v plastovém obalu. Z tuby se nám málokdy podaří dostat úplně všechno. Pokud byste chtěli docílit tzv. zero waste koupelny, pak by pro vás mohla být zajímavou alternativou zubní pasta v tabletách. Taková tableta se vloží do úst a žvýká se do chvíle než se objeví lehká pěna, za pomoci které už si čistíte zuby jak jste zvyklí.

Tip 4 - Mýdlo

Není tomu tak dávno, co byl v koupelnách standardem kousek tvrdého mýdla. Dnes je v módě mýdlo tekuté, to se však obvykle dodává v plastové lahvičce. Naproti tomu tradiční tuhé mýdlo se obvykle dodává v papírovém obalu. Případně je velmi snadné vyrobit si vlastní mýdlo doma. Výměna tekutého mýdla za tuhé tak může být poměrně jednoduchý způsob jak se rozloučit s dalším plastovým produktem v domácnosti.

Geberit Selnova

Tip 5 - Šampón

I ve vlasové kosmetice a hygieně lze nalézt alternativy bez plastů. Namísto standardních plastových láhví lze použít při sprchování tzv. tuhý šampon. Ten vypadá jako kostka mýdla a jeho použití je doopravdy snadné. Kostka se tře v mokrých rukou, čímž se vytvoří pěna, ta se následně nanáší na mokré vlasy tak, jak jsme zvyklí.

Tip 6 - Dámská intimní hygiena

Každá žena spotřebuje během svého života průměrně mezi 10 000 – 17 000 kusů jednorázových menstruačních pomůcek. Místo používání jednorázových pomůcek je vhodné začít používat například menstruační kalíšky, které se vyrábí ze zdravotnického silikonu. Navíc mohou být použity opakovaně, v ideálním případě až po dobu několika let.

Tip 7 - Toaletní papír

Rituály v koupelně máme pevně zakořeněny. Pro spoustu z nás je proto velmi těžké takové rutiny změnit. Ačkoliv se to nemusí zdát, nahradit toaletní papír vodou je nejen ekologicky šetrnější ale i hygieničtější. Sprchovací WC je dobrou alternativou, díky které se budete cítit mnohem čistší, ale ušetříte i obrovské množství toaletního papíru.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky

BUĎTE S NÁMI VŽDY V OBRAZE

4 tipy Geberit

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost