Pryč s Legionellou

Legionella je rod patogenních bakterií, se kterými se u vás doma určitě potkávat nechcete. Protože ale běžně obývají vodovodní potrubí, je dobré o nich něco vědět a mít jejich výskyt pod kontrolou.

Věděli jste, že trubky ve stěnách vašeho domu obývají miliony drobných, lidským okem neviditelných tvorů? Mluvíme zde o Legionellách a dalších mikrobech, které se vyskytují jak v přírodě, tak v rozvodech pitné vody. Stojatá voda a teploty mezi 25 a 50 °C tvoří pro jejich rozmnožování ideální podmínky.

ŽÁDNÝ STRACH Z LEGIONELLY

Ilustrace Legionelly ve vodě z vodovodu

Legionelly jsou bakterie, které nejsou v našem organismu rozhodně vítané. Během sprchování jsou vyplavovány ze sprchové hlavice ve vodních kapičkách tak drobných, že je lze vdechnout. Některé z nich jsou transportovány dýchacími cestami do našich plic, kde se usazují. Zdravým jedincům se silnou imunitou Legionelly neublíží. Jiná situace ale nastává u lidí s oslabeným imunitním systémem. Abyste se zbytečně nevystavovali riziku onemocnění, měli byste v objektech, kde voda v trubkách dlouho stagnovala – například na sezónně obývané chatě – před prvním použitím nechat odtéct vodu pokud možno z celého potrubí.

„Voda v potrubí by měla být kompletně vyměněna nejpozději po 72 hodinách, jinak se stojatá voda při teplotách mezi 25 a 45 °C rychle stává semeništěm choroboplodných zárodků a bakterií, jako je právě Legionella,“ říká Beat Aebi, produktový manažer mezinárodní divize Potrubních systémů ve společnosti Geberit.

TIPY, JAK ZABRÁNIT MNOŽENÍ LEGIONELLY V PITNÉ VODĚ

  • Legionella hyne při teplotě vody nad 50 °C. Sledujte proto teplotu vody ve vašem bojleru a udržujte ji stále nad 55 °C.
  • Po delší době nepřítomnosti ve vašem domě nebo chatě doporučujeme proplachovat potrubí teplé a studené vody po dobu zhruba dvou minut. Zaměřte se hlavně na vodovodní baterie a sprchové hlavice. Během této doby do koupelny raději nevstupujte.
  • Legionella se může vyskytovat také kolem výtokových armatur. Proto nezapomínejte pravidelně odstraňovat vodní kámen ze sprchových hlavic a perlátorů. Většinou se dají jednoduše odšroubovat, namočit do jakéhokoli běžného odvápňovacího prostředku a po vyčištění znovu nasadit.
  • Legionella a další bakterie se často hromadí uvnitř vodovodních baterií. Demontujte proto nepoužívané armatury, například ty v prádelně. Z venkovních vodovodních kohoutů přes zimu vypusťte poslední zbytky vody. Údržbáři nebo instalatéři by se měli postarat o to, aby byly nepoužívané části potrubí včas řádně zazimovány.
  • Majitelé domů by si měli nechat pravidelně kontrolovat filtrační systémy pitné vody a v případě potřeby filtry vyměnit. V bytovém domě je za odbornou výměnu filtrů obvykle zodpovědný domovník.
  • V případě akutního problému s Legionellou může být vhodné použít v problematickém úseku potrubí dočasné řešení, například hygienický proplach Geberit Rapid, který dokáže rozvod pitné vody vrátit zpět do dobré kondice bez větších stavebních úprav nebo nákladů.

Pokud se budete řídit těmito tipy, můžete si být jisti, že to Legionelle ve vašem potrubí pořádně ztížíte. Nyní pravděpodobně budete zvažovat, jestli má pro vás hygienické proplachování smysl. V takovém případě doporučujeme kontaktovat vašeho instalatéra a poradit se s ním o dalším postupu.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

Koupelnové výrobky

Buďte s námi vždy v obraze

Obrázky na téma Tipy a rady

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost