Jak se vyhnout legionelle v pitné vodě

Bakterie legionelly patří k těm vůbec nejzrádnějším. Jsou původci nemocí, které mohou vést k vážným infekcím, a to zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem. Nejčastěji se šíří ve vodovodních potrubích, je proto radno sledovat jejich výskyt a kvalitu pitné vody.

V každém vodovodním potrubí přitom žijí celé kolonie milionů bakterií. Pro legionellu a další nebezpečné bakterie je nejpříznivější stojatá voda o teplotě mezi 25–50 stupni Celsia, to jsou totiž ideální podmínky pro její rozmnožení.

Máme se bát legionelly?

Umyvadlová baterie Geberit Piave a umyvadlo Geberit VariForm

Legionella jako taková může způsobit vážné onemocnění. Na člověka se nejčastěji přenese v drobných kapičkách vody, například při sprchování. Legionella se tak dostane dýchacími cestami do plic a následně dále do těla. U zdravých lidí se silnou imunitou je však nepravděpodobné, že by jim legionella způsobila potíže.

Nejlepší způsobem ochrany před legionellou je dostatečná kvalita pitné vody. Manažer potrubních systémů společnosti Geberit Beat Aebi uvádí: „Pitná voda by se měla odpustit už po 72 hodinách nepoužívání, a to proto, abychom se zbavili bakterií, které se dovedou zejména ve stojaté vodě rychle rozmnožovat.“

TIPY BEATA AEBIHO JAK SE VYHNOUT LEGIONELLE

  • Bakterie legionelly umírají při teplotách nad 50 °C. Proto je důležité sledovat teplotu v bojleru a ujistit se, že je nastavena alespoň na tuto úroveň.
  • Pokud jste byli delší dobu mimo domov, doporučujeme nepít vodu přímo z kohoutku. Nejprve byste měli všechny trubky s pitnou vodou asi dvě minuty proplachovat. Týká se to zejména vodovodních kohoutků a sprchových hlavic. Po dobu odpouštění vody nebuďte v této místnosti, abyste se legionelly nenadýchali.
  • Legionella se může usídlit také na vodovodních kohoutcích a sprchových hlavicích. Je proto potřeba tato místa pravidelně zbavovat usazeného vodního kamene. K tomuto účelu stačí daný předmět odšroubovat, nechat namočit v běžně dostupném prostředku na odstraňování vodního kamene a následně je opět přišroubovat. I takováto drobnost zajistí lepší kvalitu a větší bezpečnost pitné vody.
  • Majitelům domů se vyplatí, aby si nechali od instalatéra pravidelně testovat a případně vyměnit domácí filtr na vodu. V bytovém domě bývá obvykle za testování a výměnu filtru zodpovědný správce, díky čemuž je zajištěna stálá kvalita pitné Jak již víme, kohoutky jsou potenciálním místem výskytu legionelly a dalších bakterií. Proto je vhodné odmontovat taková vodovodní zařízení, která se příliš nepoužívají, například v prádelně. Venkovní kohoutky by měly být přes zimu uzavřeny. Správci a instalatéři mohou navíc zajistit, aby byly nepoužívané trubky přes zimu zcela vypuštěny.
  • Pokud je zvýšené nebezpečí výskytu legionelly, vyplatí se použít jednotku hygienického proplachu, jakou je například Geberit Rapid. Bez větších přestaveb a bez velkých nákladů ji lze namontovat na příslušný úsek potrubí a opětovně zajistit vysokou kvalitu pitné vody.

Pokud dodržíte uvedené tipy, můžete si být jisti, že legionella nebude mít ve vašem potrubí s pitnou vodou ani nejmenší šanci. Pokud si však myslíte, že by se vám mohlo zařízení Geberit Rapid hodit, například na vaší chatě, pak se neváhejte obrátit na naše odborníky, kteří vám poskytnou detailní informace.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky

Buďte s námi vždy v obraze

Obrázky na téma Tipy a rady

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost