Jak šetřit vodu v koupelněSnížení spotřeby při splachování a sprchování

Voda je drahocenný zdroj, který je v mnoha regionech vzácný. Velmi důležitá je proto svědomitá manipulace s vodou – zejména s pitnou vodou.

Údaje o spotřebě vody v koupelně

Žena opírající se o umyvadlo v koupelně se sprchovací toaletou Geberit AquaClean Sela a koupelnovým nábytkem a umyvadlem Geberit VariForm

Člověk ve Švýcarsku spotřebuje 140 litrů pitné vody denně ve vlastní domácnosti, člověk v Německu 127 litrů. To je kolem 50 000 litrů na osobu a rok!

Okolo dvou třetin vody spotřebované v evropské domácnosti se v průměru každý den spotřebovává v koupelně. Jedna třetina na osobní hygienu, včetně koupelí a sprch. Další třetina na splachování toalety.

Právě v těchto oblastech je však možné šetřit vodou s minimálním úsilím.

Sedm tipů pro úsporu vody v koupelně

Osoba sprchující se ve sprše na úrovni podlahy vybavené sprchovým kanálkem Geberit CleanLine

Tip 1: Místo koupele ve vaně se sprchujte

Ačkoli koupel ve vaně je příjemná a relaxační, spotřebuje se při ní výrazně víc vody než při sprchování. Zatímco sprcha spotřebuje v průměru 40 až 60 litrů, vana může rychle spotřebovat 150 až 200 litrů. A Plně napuštěná vana dokonce obsahuje až 250 litrů vody.

Kromě úspory vody šetří sprchy také energii protože voda se musí ohřívat. Vana naplněná horkou vodou vyžaduje více než jeden litr topného oleje.

Tip 2: Sprchujte se kratší dobu

Uvědomte si, že úspora vody a energie je reálná, pouze pokud je sprchování dostatečně krátké. Každou minutu vyteče kolem 10 až 12 litrů vody do odtoku. Sprchováním po dobu delší než deset minut můžete rychle spotřebovat více než 100 litrů vody. Doporučuje se tedy krátká sprcha.

Tip 3: Namontujte úspornou sprchovou hlavici

A Úsporná sprchová hlavice může výrazně snížit průtok vody ve sprše. Na rozdíl od konvenční sprchové hlavice má úsporná verze průtok vody 6-9 litrů za minutu, v závislosti na modelu. Mnoho modelů je vybaveno tlačítkem stop nebo různými stupni intenzity. Průtok vody lze také snížit pomocí speciálních řešení vylepšení armatury. Výsledkem je efektivní úspora vody v koupelně!

Ruční stisknutí malého splachování na ovládací desce Geberit Sigma50

Tip 4: Při splachování toalety používejte desky s tlačítky pro 2 množství splachování nebo tlačítko pro splachování Start/Stop

6 až 9 litrů pitné vody skončí v průměru v toaletě při každém spláchnutí. Moderní splachování toalet přináší skutečnou úsporou vody. Pomocí desek Geberit se 2 množstvími splachování můžete snížit malé spláchnutí na méně než 3 litry. Celkové množství spláchnutí lze nastavit na 4 litry. Je to díky vypouštěcímu ventilu Geberit ve splachovací nádržce.

Zeptejte se instalatéra na optimální nastavení pro vaši toaletu. Tlačítko pro splachování Start/Stop je alternativou k deskám s tlačítky pro 2 množství splachování a používá se k ručnímu přerušení procesu splachování.

Muž holící se u umyvadla s koupelnovým nábytkem a zrcadlovou skříňkou Geberit ONE

Tip 5: Neponechávejte vodu volně vytékat

Čištění zubů, mytí rukou nebo holení zabere čas. I když obvykle potřebujete vodu na začátku a na konci, nemá smysl nechat vodu téct mezitím. Voda pak proudí přímo do odtoku bez použití.

Dočasné vypnutí kohoutku může ušetřit značné množství vody!

Makro obrázek s rukama ovládajícíma kohoutek Geberit ONE a kontrolujícíma průtok a teploty vody

Tip 6: Používejte studenou vodu místo horké vody

Příprava teplé vody vyžaduje energii navíc. Kromě toho vždy chvíli trvá, než se horká voda dostane z kotle do kohoutku. Mezitím z kohoutku vytéká nevyužitá studená voda.

Rychlé mytí rukou horkou vodou vede k nepřiměřeně vysoké spotřebě vody.

Tip 7: Opravujte odkapávající kohoutky

Neustále odkapávací kohoutek nejenže vám poleze na nervy, ale také zatíží váš účet za vodu – a tím i životní prostředí. A Špinavé nebo opotřebované těsnění je obvyklou příčinou odkapávajícího kohoutku. Těsnění lze vyčistit nebo vyměnit s minimálním úsilím.

Často kladené otázky o spotřebě vody při sprchování a další

Jak vysoká je průměrná spotřeba vody při sprchování?

Při sprchování závisí spotřeba vody na délce sprchy a instalované sprchové hlavici. V průměru se při sprchování spotřebovává 10 až 12 litrů vody za minutu. Každý, kdo se sprchuje déle než deset minut, pak spotřebuje přibližně tolik vody jako při koupání.

NewsletterZaregistrujte se teď

Zůstaňte v obraze


Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.

Přečtěte si podobné příspěvky