Odpad v koupelně7 tipů jak jej minimalizovat

Koupelnové rituály a zvyklosti každého z nás jsou bohužel spjaty s celou řadou produktů, které jsou zabaleny do plastových obalů. Průměrná osoba v Evropě vyprodukuje ročně cca 480 kilogramů odpadu. Pokud chceme svou produkci odpadu výrazně omezit, pak bychom měli zredukovat i množství plastu spotřebovaného v rámci koupelny.

Tip 1 - Deodoranty

Plasty jsou nejčastějším odpadem z koupelny. Lze se jim však vyhnout, například pokud budeme používat deodoranty v kovových lahvičkách. Dobrou alternativou jsou také kuličkové deodoranty ve skle. Kov i sklo se totiž dají relativně snadno recyklovat a méně tak zatíží životní prostředí.

Tip 2 - Zubní kartáček

Rukojeť zubního kartáčku bývá vyrobena z plastu, jeho štětiny zase z nylonu. Vzhledem k doporučení dentistů by měli všichni vyměnit svůj zubní kartáček za nový každé tři měsíce. To v součtu činí čtyři kartáčky na osobu a rok. Pokud se nám však podaří nahradit plastové kartáčky ekologicky šetrnějšími, například bambusovými, vyhneme se velkému množství plastového odpadu. Bambus je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin na planetě, během jediného dne může povyrůst až o jeden metr.

Designová koupelna Geberit Selnova

Tip 3 - Zubní pasta

Klasická zubní pasta se standardně dodává v plastovém obalu. Z tuby se nám málokdy podaří dostat úplně všechno. Pokud byste chtěli docílit tzv. zero waste koupelny, pak by pro vás mohla být zajímavou alternativou zubní pasta v tabletách. Taková tableta se vloží do úst a žvýká se do chvíle než se objeví lehká pěna, za pomoci které už si čistíte zuby jak jste zvyklí.

Tip 4 - Mýdlo

Není tomu tak dávno, co byl v koupelnách standardem kousek tvrdého mýdla. Dnes je v módě mýdlo tekuté, to se však obvykle dodává v plastové lahvičce. Naproti tomu tradiční tuhé mýdlo se obvykle dodává v papírovém obalu. Případně je velmi snadné vyrobit si vlastní mýdlo doma. Výměna tekutého mýdla za tuhé tak může být poměrně jednoduchý způsob jak se rozloučit s dalším plastovým produktem v domácnosti.

Geberit Selnova

Tip 5 - Šampón

I ve vlasové kosmetice a hygieně lze nalézt alternativy bez plastů. Namísto standardních plastových láhví lze použít při sprchování tzv. tuhý šampon. Ten vypadá jako kostka mýdla a jeho použití je doopravdy snadné. Kostka se tře v mokrých rukou, čímž se vytvoří pěna, ta se následně nanáší na mokré vlasy tak, jak jsme zvyklí.

Tip 6 - Dámská intimní hygiena

Každá žena spotřebuje během svého života průměrně mezi 10 000 – 17 000 kusů jednorázových menstruačních pomůcek. Místo používání jednorázových pomůcek je vhodné začít používat například menstruační kalíšky, které se vyrábí ze zdravotnického silikonu. Navíc mohou být použity opakovaně, v ideálním případě až po dobu několika let.

Tip 7 - Toaletní papír

Rituály v koupelně máme pevně zakořeněny. Pro spoustu z nás je proto velmi těžké takové rutiny změnit. Ačkoliv se to nemusí zdát, nahradit toaletní papír vodou je nejen ekologicky šetrnější ale i hygieničtější. Sprchovací WC je dobrou alternativou, díky které se budete cítit mnohem čistší, ale ušetříte i obrovské množství toaletního papíru.

Vaše přidaná hodnotaInspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

BUĎTE S NÁMI VŽDY V OBRAZE

4 tipy Geberit

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlaste se k odběru newsletteru