Navrhování funkčních koupelen

Carsten Wraae Jensen z architektonické kanceláře Bjerg Arkitektur A/S (© Wilfred Gachau)

V rámci mezinárodní soutěže společnosti Geberit navrhlo šest evropských architektů koupelny o rozloze 6 m². V soutěži zvítězila dánská architektonická kancelář Bjerg Arkitektur se svým projektem “Serenity“. Předností návrhu je, že uživatelům koupelny dodává pocit klidu a pohody.

“Použili jsme dřevo, materiál, který je živý a vyvolává emoce. Koupelna je jednou z mála místností, ve které můžeme zavřít dveře a být zcela sami. Člověk by se zde měl cítit dobře a uvolněně,“ říká Carsten Wraae Jensen, vedoucí projektu a architekt společnosti Bjerg Arkitektur. Odpověď na otázku, jak navrhnout malou koupelnu, je jednoduchá: co nejfunkčněji.

Úložný prostor

Důležitým faktorem v koupelně je úložný prostor. Pro odborníky na design je umyvadlo dobrým výchozím bodem při navrhování koupelny. Zde se rozhoduje o tom, kolik úložného prostoru je třeba naplánovat. Praktická jsou umyvadla se skříňkou, protože skříňka pod umyvadlem zabírá prostor, který by se dal jinak jen stěží využít.

“Když vstoupíme do místnosti, neměli bychom si na první pohled všimnout věcí, které v koupelně používáme. Místo toho bychom se měli snažit najít systém a nenápadně předměty uschovat“, vysvětluje Carsten Wraae Jensen. Úložný prostor má poskytnout místo pro předměty, které jsou pravidelně potřeba, aniž by byly na první pohled zřetelné.

Světlo a prostor

Carsten Wraae Jensen dodává: “Chtěli jsme vytvořit místnost, která bude zároveň udržitelná a funkční. Nechtěli jsme integrovat výrobky, které jen dobře vypadají. Musejí být také praktické.“ Prosvětlená místnost se světlými materiály a integrovaným osvětlením v zrcadle pro nás byla velmi důležitá. Díky obojímu působí místnost rozlehlejším a prostornějším dojmem.

Smyslný zážitek

Vedle hmatatelných funkcí ovlivňují design koupelny také praktické aspekty, jako je například snadné čištění. V tomto ohledu hrají roli prostorné plochy, dobré světlo a snadno čistitelné materiály. Není proto překvapením, že nakonec zvítězila “Serenity“. Zaměřuje se na nekomplikované, snadno čistitelné výrobky, které vypadají elegantně a díky jednotnému povrchu se také snadno udržují.

Pět tipů pro majitele malých koupelen

1. Naplánujte si místnost: Zdá se vám, že vaše přání dalece přesahují nabízený prostor? Prvním krokem je sepsat seznam a stanovit si priority, nakonec se pro každé přání najde odpovídající řešení. Doporučují se umyvadla se skříňkami, které poskytnou velkou část potřebného prostoru.

2. Několik zásuvek: V závislosti na vašich přáních a stavební situaci lze instalovat také umyvadlové skříňky s několika zásuvkami.

3. Zůstaňte flexibilní: Díky organizačním boxům lze úložný prostor v zásuvkách a zavazadlech uspořádat individuálně. Systém ukládání a uspořádání by měl být co nejflexibilnější, protože nároky na prostor a skladování v koupelny se v průběhu času mění.

4. Použijte zrcadlovou skříňku: Zrcadlové skříňky nabízejí dvě funkce v jednom výrobku: úložný prostor a světlo. Volitelně existují také zrcadlové skříňky, které lze instalovat do předstěny a díky nimž koupelny vypadají ještě prostorněji.

5. Myslete na budoucnost: Navazující koupelnový design umožňuje bezbariérový přístup do všech prostor. Sprchy v úrovni podlahy vypadají moderně a zároveň nabízejí maximální pohodlí.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Produkty pro více prostoru v koupelně

BUĎTE S NÁMI VŽDY V OBRAZE

Four images of the Geberit Stories

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost