Přidejte koupelně speciální akcent pomocí dřeva

Dřevo se dlouhý čas považovalo za nevhodný materiál do koupelny. Všeobecná mýlka byla, že by rychle nastal problém s plísněmi. Je to překvapivé vzhledom k tomu, že dřevo se dlouhodobě cenilo jako stavební materiál a používalo se na stavbu lodí a konstrukci oken – tedy v oblastech, kde se kontaktu s vodou nedá vyhnout. Pevný dřevěný nábytek byl historicky také běžný v kuchyních, kde je hodně páry a prskání.

Postupně vidíme změnu směřování, co se týka dřeva v koupelnách. Skutečné dřevo můžete najít na podlaze, nástěnných panelech a v koupelnovém nábytku, a umyvadla položená na desce se častěji montují na kusy pevného dřeva. Seženete dokonce i dřevěné vany a umyvadla.

Je to fakt: Dřevo je pro klima místnosti vhodné

Dřevo žije, to znamená, že se vyznačuje absorpcí vody a jejím opětovným uvolňovaním. To má pozitivní a zdraví prospešný vliv na klima místnosti. Některé typy dřeva jsou navíc známé svými antibakteriálními vlastnostmi v důsledku vysokého obsahu kyselin. V koupelně, kde je hygiena důležitá, je to poměrně dobrá vlastnost.

Na co pamatovat, pokud chcete v koupelně dřevo

 • Neopracované dřevo nemá v koupelně co dělat. Všechno dřevo by mělo být ošetřené oleji, laky nebo barvami, aby se předcházelo vstřebávání vlhkosti. To se týká i drážek a jazýčků v podlahových prvcích a dřevěných profilech.
 • Volba dřeva je také důležitá. Tvrdé, těžké dřevo, které je mimořádně odolné vůči vlhkosti, je to správné. Nejlepší je poradit se o tomto před koupí s odborníkem. Nejčastě se používá ořech, wenge, smrk a modřín.
 • Podlahy musí být vždy úplně voděodolné. Důležité je také utěsnit všechy spoje hran příslušným přípravkem.
 • Obložení stěn dřevem by mělo být vždy zezadu větrané.

Tipy od odborníků

 • Je vhodné vyhnout se používaní borovicového dřeva v oblastech vystavených stříkající vodě, protože borovice má tendenci vytvářet po dlouhém kontaktu s vlhkostí modré houby
 • Ani dub není vždy ideální. I když toto dřevo velmi tvrdé, při použití čisticích prostředků má tendenci rychle se zabarvit.
 • Je lepší vyhýbat se v koupelně červenému dřevu, jako je merbau a jatoba, protože při vystavení vlhkosti na nich také vznikají nevzhledné barevné skvrny.
 • Mimochodem, koupelnové dřevo není třeba chránit protiplísňovými nebo insekticídními chemickými látkami, když budete postupovat podle uvedených pokynů.

Jednoduché pokyny pro péči

 • V ideálním případě by se jakákoliv stříkající voda v koupelně měla okamžite utřít, aby kapky vody na začátek vůbec nemohli proniknout do dřeva.
 • Dejte pozor, aby nedocházelo ke kontaktu dřeva s agresívními čistícími prostředky.
 • Vlhkost by do dřeva neměla nikdy proniknout. Když používáte naolejované dřevo, pravidelně nanášejte olej na jeho ošetrení. Tím se zabezpečí, že dřevo se nebude rozpínat a zůstane utěsněné. Bude také odpuzovat nečistoty.
 • Dalším pravidlem pro koupelnu je nevyhnutelnost větrání.
 • Otírání dřevěných povrchů vlhkým hadříkem obyčejně stačí na jejich vyčištění.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky

Buďte s námi vždy v obraze

Geberit produktové fotky

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nepromeškejte žádné novinky, události ani tipy do koupelny. Dostávejte informace o nejnovějších produktech, důležitých datech a další zprávy o čistotě, optimalizaci prostoru, pohodlí, designu, uživatelské přívětivosti a bezbariérovosti v koupelně.

Přihlásit se o odběru newsletteru

Která koupelna je tou pravou pro vás?

Co přesně potřebujete? Je pro vás důležitý prostor, čistota, nebo design? Máte zájem o výrobky přizpůsobené uživateli, nebo upřednostníte extra pohodlí, které nabízí například sprchovací WC Geberit AquaClean? Nebo upřednostňujete univerzální design? Ať už potřebujete cokoli, usnadníme vám vaši každodenní rutinu díky našim šikovným koupelnovým řešením.

Více prostoru
Vyšší standard čistoty
Funkčnější design
Větší pohodlí
Zjednodušený přístup
Větší praktičnost