Barvy do koupelnyTipy pro vyvážený barevný koncept

Výběr barvy do koupelny patří mezi náročné volby. Nabídka různých barev je obrovská. Kromě toho je třeba zvážit technické aspekty jako vysokou míru vlhkosti a způsob čištění. Tyto nápady by vám měly pomoci vybrat správnou barvu pro vaši koupelnu.

Potřebujete do koupelny speciální nátěr?

Žena ve žlutých šatech stojí před mátově zelenou koupelnou s koupelnovým nábytkem a koupelnovou keramikou od Geberitu a černými armaturami

Doporučuje se používat speciální nátěry do koupelen jako prevenci růstu plísní. Kvůli vodní páře je klima v koupelně velmi vlhké.

Konvenční emulzní barvy obvykle nejsou kompatibilní s vysokou mírou vlhkosti v koupelně. Vhodné barvy jsou odpovídajícím způsobem označeny. Silikátová barva nebo latexová barva jsou obě ideální.

Silikátová barva má mnoho výhod. Je prodyšná a absorbuje a následně emituje vlhkost do vzduchu. To zlepšuje vnitřní klima. Kromě toho jsou silikátové barvy vhodné i pro alergiky, protože jsou obvykle bez rozpouštědel. V neposlední řadě jsou silikátové barvy převážně alkalické, což zajišťuje, že plíseň nemá kde růst.

Latexové barvy jsou vyrobeny z pryskyřic (dnes obvykle umělých pryskyřic). Jsou odolné proti vlhkosti, robustní a snadno se čistí. Upozorňujeme však, že latexovou barvu nelze přemalovat, protože nová barva nepřilne k povrchu. Odstranění je také velmi náročné: latexovou barvu je nutné odbrousit nebo odlouhovat. V případě, že bydlíte v pronájmu, doporučujeme vše probrat s majitelem nemovitosti.

Na co byste si měli dát pozor při nákupu koupelnového nátěru?

Pohled z ptačí perspektivy na různé plechovky s barvou (© obrázek z Freepiku)

Stejně jako u všech projektů na zlepšení domácnosti by práce měly být provedeny profesionálně. Nechte si poradit v místním obchodu pro kutily nebo přenechte práci profesionálovi.

Kromě výběru silikátové nebo latexové barvy je důležitým bodem způsob čištění. Zejména v oblasti sprchy se pro odstraňování vodního kamene používají kyselé čisticí prostředky. Mohou poškodit barvu na stěně. V této souvislosti výrobci barev klasifikují a označují své výrobky v jedné z pěti tříd otěru za mokra :

 • Třída otěru za mokra 1: Nejodolnější a nejrobustnější, lze čistit běžnými čisticími prostředky, houbami nebo tekoucí vodou
 • Třída otěru za mokra 2: Robustní, lze také čistit abrazivní houbičkou nebo kartáčem
 • Třída otěru za mokra 3: Omezená odolnost proti otěru, odolá čisticím prostředků, houbám nebo fyzické síle
 • Třída otěru za mokra 4: Citlivé, lze však je čistit vlhkým, měkkým hadříkem
 • Třída otěru za mokra 5: Nejnižší odolnost, poškodí se i měkkým hadříkem

Barvy do koupelny – krok za krokem ke správnému barevnému konceptu

Výběr správné barvy pro vaši koupelnu je klíčovým krokem v procesu návrhu. Než se však dostanete k barevným schématům, měli byste nejprve zvážit, zda použít dlaždice.

Rodinná koupelna s velkými dlaždicemi a koupelnovým nábytkem a koupelnovou keramikou Geberit iCon

Položení základů – dlaždice nebo bez dlaždic

Pokud si v koupelně vyberete dlaždice, pak je důležitá jak barva, tak velikost dlaždic. Vzhled „bez spárování“ se stává stále populárnější z několika velmi dobrých důvodů:

 • 1. Design: Injektáž může narušovat vzhled místnosti. Větší formáty dlaždic vytvářejí klidnější, harmoničtější atmosféru v místnosti.
 • 2. Hygiena : Spárování má tendenci hromadit nečistoty – a nečistoty se často do spár otírají během čištění. K opětovnému uvedení koupelny do původního stavu je pak zapotřebí časově náročnější úklid. Při nedostatečném čištění se může ve spárách dokonce tvořit plíseň.
Žena si ručníkem suší vlasy v koupelně s otevřenou sprchou a velkými dlaždicemi v terrazzovém stylu

Zadní sprchová stěna je zvláštní případ, protože je vystavena velkému množství vlhkosti. Pokud nechcete používat dlaždice, zde jsou dvě alternativy:

 • Ochrana „ Sloní kůže “: Stěna se utěsní speciální transparentní pryskyřicí, díky které se běžné barvy nebo tapety stanou vodotěsné. Vezměte na vědomí, že povrch bude po aplikaci lesklý.
 • Latexová barva : Tato barva je odolná proti vlhkosti a vyžaduje vodotěsnou omítku. Zatímco latexová barva je odolná vůči vodním parám, není 100% vodotěsná. Vezměte na vědomí, že byste neměly přemalovávat nedokonalosti, protože to může vést k poškození vodou nebo tvorbě plísní.

Náš tip : Zejména ve sprchách se doporučuje ploché krytí stěn, aby se zabránilo poškození vodou. Nástěnné panely jsou levnou volbou a jsou k dispozici v mnoha barvách nebo se vzory a fotografiemi.

Velké dlaždice se téměř obejdou bez spárování. Dotyk luxusu můžete vytvořit se Stucco Veneziano nebo Marmorino. Jedná se o vápenné omítky, které lze leštit do vysokého lesku a pak vypadají jako přírodní kámen. Zlepšují vnitřní klima a mají přirozenou ochranu proti plísním, nesmí se však čistit kyselými čisticími prostředky do koupelny.

Při renovaci koupelny je první otázkou, zda zachovat stávající dlaždice nebo zrekonstruovat celou místnost. Náš průvodce renovací koupelny vše obsahuje, co potřebujete vědět.

Bílá koupelna se zrcadlovou skříňkou, umyvadlovou skříňkou, ovládacím tlačítkem a keramickými prvky od společnosti Geberit

Klasická bílá – sázka na jistotu

Po divokých 70. a 80. letech se bílá opět stala barvou první volby v koupelnách. Bílá zůstává velmi oblíbená, protože je spojena s čistotou a kvalitou.

Koupelnové série s bílými toaletami, umyvadly, bílým koupelnovým nábytkem a sprchovými plochami jsou nadčasové a lze je dobře kombinovat s libovolnou barvou.

Pastelové tóny jsou lákavé a dodávají pocit prostoru

Pastelové tóny přehledně

Na stěnách koupelny jsou často vidět barvy, jako je béžová, světle šedá nebo pudrové odstíny. Neutrální barvy stěn mají moderní vzhled a působí svou nadčasovou krásou. Navíc dodávají bílému koupelnovému nábytku, umyvadlům a toaletám obzvláště elegantní vzhled.

 • Pískové odstíny obecně vyvolávají hřejivý pocit. Pískové a pleťové odstíny harmonizují tělo i duši a vytvářejí viditelný pocit klidu a pohody.
 • Široká škála šedých tónů je rovněž k dispozici. Přidáním malého množství hnědé vytvoříte teplou šedou. Naproti tomu šedá vypadá chladně, když přidáte trochu modré.
 • Pastelové barvy jako světle modrá, růžová nebo mátová zajistí v místnosti pocit lehkosti a pohody. V kombinaci s bílou vytváří pastelové barvy přátelský dojem a malé koupelny zároveň vypadají větší.

Náš tip: Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, vždy otestujte barvu přímo v koupelně před natřením stěny. Snadným způsobem, jak toho dosáhnout, je vzorkování několika barev vedle sebe přímo na stěnu nebo namalování zkušebního vzoru na dřevo nebo lepenku. Dobře si prohlédněte výsledky v různých denních dobách, protože světlo a okolí (například barva dlaždic, koupelnového nábytku nebo stropu) mohou mít významný vliv na vzhled barvy.

Volba akcentů barevné koupelnové výbavy

Samozřejmě že koupelnová keramika ani koupelnový nábytek nemusí být vždy bílé. Umyvadla a toalety jsou k dispozici také v jiných barvách. I když je to na někoho příliš, tak matné keramické prvky mohou být atraktivní volbou. Zejména výrobky v bílém matném nebo černém matném provedení jsou decentní, přesto však stále vyčnívají z davu.

Pro přidání barvy do koupelny bezpodmínečně nutné vymalování stěn nebo výměna předmětů. Místo toho interiéroví designéři přidávají barevné prvky prostřednictvím koupelnového příslušenství. Výhodou oproti malování je, že jednotlivé koupelnové prvky lze rychle a levně vyměnit. Následující ukázky nabízejí rozmanité barvy:

 • Textilie, jako jsou ručníky, koupelnové předložky, koberce nebo sprchové závěsy
 • Dávkovače mýdla, sklenice na zubní kartáčky a držáky na ručníky
 • Vázy a květináče
 • Obrazy a sochy
 • Dekorativní předměty, jako jsou světla, svíčky a svícny
 • Malé kousky koupelnového nábytku
 • Na míru přizpůsobená ovládací tlačítka

Rostliny může také do koupelny přinést barvu spolu s přirozeným prostředím. Ale pozor, ne každá rostlina je vhodná do koupelny.

Umyvadlo s umyvadlem na desku Geberit iCon v bílém matném a černém matném koupelnovém příslušenství
Makro obrázek ruky dotýkající se umyvadla Geberit iCon v bílé matné barvě

Často kladené otázky o plánování barev v koupelně

Objevují se nějaké nové trendy v materiálech a barvách pro koupelny?

Černý koupelnový nábytek a příslušenství jsou v současné době v módě. Střídmě použity a chytře zkombinovány působí černé výrobky silným dojmem. Renomovaní architekti nyní stále více využívají černou barvu v koupelně .

Dřevo v koupelně zůstává oblíbenou volbou. Ztělesňuje spojení s přírodou jako žádný jiný materiál a díky svému vzhledu, pocitu a vůni zajišťuje v koupelně příjemnou atmosféru.

Kombinace různých materiálů je také populární. Tímto způsobem lze vytvořit úžasné efekty. Výhoda: Pokud jsou různé materiály vzájemně kombinovány, výsledkem je individuální styl, který je příjemný jak na pohled, tak na dotek.

NewsletterZaregistrujte se teď

Zůstaňte v obraze


Náš newsletter poskytuje fascinující postřehy a praktické tipy, jak vám vaše koupelna může usnadnit život.

Koupelnové výrobky s funkčním designem

Přečtěte si podobné příspěvky