Vlhkost a nábytek v koupelně

Vlhkost v koupelně může představovat zásadní problém pro nábytek. Kapky vody z umyvadla, WC, sprchy nebo vany se šíří koupelnou a zvyšují vlhkost, která může být pro nábytek devastační. Ani větrání v takovém případě nepomůže, zásadní je, aby byl nábytek vyroben z kvalitních materiálu, které jsou vhodné pro koupelnové prostředí.

Pokud se vlhkost dostane až do dřeva, mohou postižená místa začít bobtnat, což může vést až ke změně tvaru dřevěných desek. V krajním případě se může stát, že zásuvky a dvířka skříněk přestanou správně sedět. Pokud chcete těmto nepříjemnostem předejít, je vhodné vybrat kvalitní koupelnový nábytek, tento článek by vám v tom měl pomoci.

Na co si dát pozor při výběru koupelnového nábytku?

Při nákupu nábytku do koupelny jsou důležité dva faktory: materiál, ze kterého je nábytek vyroben a jeho povrch.

Použitý materiál

Nejběžnějším materiálem pro koupelnový nábytek je dřevo. Dodává se v různých formách od překližky přes dřevotřísku, MDF desky až po masivní dřevo. V závislosti na složení reaguje každá forma dřeva na vlhkost vzduchu odlišně.

  • Překližka je pravděpodobně nejlepší volbou. Oproti masivnímu dřevu je méně náchylná na změnu tvaru, díky tomu není bobtnání vlivem vlhkosti zdaleka tak časté jako u jiných dřev. Tento materiál je také velmi odolný proti ohýbání a snadno se šroubuje. Jedná se tedy o materiál, který je dobrou volbou pro koupelnový nábytek.
  • MDF desky se skládají z rozložených dřevěných vláken, která jsou smíchána s lepidlem a následně slisována. Povrch je krásně hladký, což znamená, že je vhodný pro fólie a laky. Tyto desky jsou však mnohem těžší a dražší než dřevotřískové desky. MDF desky jsou relativně odolné vůči vodě, a proto jsou rovněž výbornou volbou. Při použití kvalitního laku či fólie vám plíseň či vlhkost nezpůsobí žádné potíže.
  • Dřevotřískové desky bývají nevhodnou volbou, a to proto, že působením vlhkosti nenávratně bobtnají. Lze tomu však zabránit důkladným utěsněním jejich povrchu. Pokud tedy seženeme kvalitně zpracovaný dřevotřískový nábytek, může nám dobře posloužit, důraz na kvalitní provedení je však zásadní.
  • Masivní dřevo se při působení vlhkosti rychle rozpíná, což nezmění ani sebelepší konstrukční opatření. Další nevýhodou je, že je poměrně drahé. Masiv tedy není vhodnou volbou pro vybavení koupelny.
Koupelnový nábytek Geberit Selnova

POVRCHY

Dřevěné materiály mají přirozenou tendenci být citlivé na vlhkost, to je důvod, proč dřevěné materiálu potřebují ochrannou vrstvu.

Ochranných vrstev existuje hned několik druhů. Nejjednodušší a také nejlevnější jsou fólie, těch existuje více typů. Levné fólie jsou citlivé na poškrábání a mají tendenci se odlupovat, voda poté může nábytek poškodit. Existují však i vysoce kvalitní fólie, které používá například Geberit, ty jsou velmi odolné, a navíc se snadno udržují.

  • Melamin je laminát vyrobený z pryskyřice, dekoračního papíru a průhledné svrchní vrstvy. Tento materiál je velmi odolný, a proto je dobrou volbou pro koupelnový nábytek.
  • Dýha se lepí na dřevotřískové nebo MDF desky ve vrstvě o tloušťce přibližně jednoho milimetru. Vzhledově se velmi podobá masivnímu dřevu. Nábytek z dýhy je však levnější a oproti masivnímu dřevu rovněž stabilnější. Přední dřevěná strana musí být samozřejmě natřena, nalakována nebo vybělena, jinak by byla vysoce citlivá na vlhkost.
  • Lak je oblíbený zejména díky tomu, že dodává nábytku lesk. Lakovaný nábytek je však drahý, a to kvůli složitému postupu, kdy je po lakování potřeba povrch zbrousit a vyleštit. Díky tomu je však nábytek následně odolný proti poškrábání a vodě.
  • Sklo má jednu nepřekonatelnou výhodu, a sice, že je dokonale odolné vůči vlhkosti. Pokud jde o koupelnový nábytek, sklo se obvykle kombinuje s MDF deskou nebo dřevotřískovou deskou, která se obvykle natírá bílou, černou nebo antracitově šedou barvou. Sklo zajišťuje efekt vysokého lesku a poskytuje koupelnovému nábytku dodatečnou ochranu proti vlhkosti.

Vaše přidaná hodnota Inspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.