Zdravotní benefity sprchovacího WCRady lékaře specialisty

Možná vás napadlo, jestli má investice do sprchovacího WC smysl? Pokud se na tuto investici podíváme optikou zdravotních přínosů, pak určitě ano. O výhodách sprchovacího WC s námi hovořil gastroenterolog Bernhard Sauter.

Senzitivní pokožka v intimní oblasti

Dr. Bernhard Sauter (© Julia Dunlop)

Pokožka v intimních oblastech se liší od pokožky v jiných částech těla. Je mimořádně citlivá, protože se v ní nachází rozsáhlá síť nervových buněk. Zdravá kůže poskytuje dostatečnou ochranu před vnějšími vlivy, obzvláště v intimních partiích je však značně zranitelná. Je proto nesmírně důležité, aby nedocházelo k narušení přirozeného ochranného mechanismu pokožky kvůli špatnému čištění.

Bernhard Sauter je odborníkem na interní lékařství a gastroenterologii. Od roku 2006 působí v renomovaném gastroenterologickém centru Hirslanden Clinic ve švýcarském Curychu.

Sprchovací WC Geberit AquaClean Mera Comfort s dálkovým ovládáním a ovládacím tlačítkem Sigma50 (© Geberit)

Proč je sprchovací WC dobrou investicí do osobní hygieny?

Pokožka v intimních oblastech se liší od pokožky v jiných částech těla. Je mimořádně citlivá, protože se v ní nachází rozsáhlá síť nervových buněk. Zdravá kůže poskytuje dostatečnou ochranu před vnějšími vlivy, obzvláště v intimních partiích je však značně zranitelná. Je proto nesmírně důležité, aby nedocházelo k narušení přirozeného ochranného mechanismu pokožky kvůli špatnému čištění.

Pane Sautere, co ovlivňuje zdravý stav pokožky, zejména v intimních oblastech?

Pokožka je v těchto místech velmi citlivá a tenčí než v jiných částech těla. Tření toaletního papíru, mycí krémy, ale i vlhčené ubrousky mohou mít na citlivou kůži negativní vliv. Nejšetrnějším způsobem očisty je proto nepochybně čistá voda.

Jak je možné, že je voda dostatečným prostředkem osobní hygieny?

Intimní oblast má přirozený ochranný systém. Pokud se však jeho křehká rovnováha naruší, stává se intimní oblast náchylnou k podráždění a infekci. S čistou vodou takové nebezpečí nehrozí. Je to nejšetrnější a nejdůkladnější čisticí prostředek, který existuje.

Komu byste doporučil sprchovací WC?

Sprchovací WC doporučuji všem: mladým, starým, zdravým i těm, kteří v minulosti prodělali intimní nebo střevní onemocnění. Důkladná osobní hygiena není otázkou věku ani zdravotního stavu.

Je sprchovací WC vhodnou volbou pro muže i ženy?

Ano. Díky sprchovacímu WC se muži i ženy obejdou bez chemikálií, které dráždí pokožku. Mohou se tak vyhnout i používání toaletního papíru, kvůli kterému může být pokožka podrážděna. Vzhledem k tomu, že ženy bývají náchylnější k infekcím v intimní oblasti, je toto téma pro ženy ještě naléhavější.

Proč nedoporučujete mýdla a vlhčené ubrousky?

Mýdla a vlhčené ubrousky často obsahují alkohol, vonné látky a konzervační látky. Nejen ty, ale i samotné tření dráždí citlivou oblast pokožky. To následně může podpořit vznik bakteriální infekce a vést k alergiím. Navíc se tak ničí přirozená ochranná vrstva pokožky.

Proč je sprchovací WC obzvláště užitečné pro osoby s podrážděnou pokožkou?

Nejvyšší prioritou pro podrážděnou pokožku je regenerace. Aby byla regenerace efektivní, je vhodné, aby nebyla ničím narušováno. Mechanické podněty a agresivní látky nepřinášejí úlevu, ale mohou drobnou ránu pokaždé znovu otevřít, tomu se dá díky sprchovacímu WC jednoduše vyhnout.

Jak reagují vaši pacienti, když jim doporučuje sprchovací WC?

Počáteční reakce jsou velmi různorodé. Zjistil jsem však, že používání sprchovacího WC vyvolává mnoho pozitivních ohlasů, protože si lidé všímají, že je jednoduše přínosné a pohodlné.


Gastroenterologie
Gastroenterologie se zaměřuje na poruchy trávicího traktu, jater a žláz s vnitřní sekrecí patřících k trávicí soustavě (např. slinivky břišní). Gastroenterologové zkoumají příčiny vzniku gastrointestinálních onemocnění a jejich četnost. Kromě toho tato onemocnění diagnostikují a léčí a radí svým pacientům, jak se před nimi nejlépe chránit.

Vaše přidaná hodnotaInspirace a podpora při plánování cesty k nové koupelně

Nástroj pro inspiraci


Objevte nápady a funkce moderní koupelny a vyberte si, co se vám líbí a na čem vám záleží. Jen pár kroků stačí k sestavení prvků vaší vysněné koupelny.

3D plánovač koupelny


Naplánujte si koupelnu online pomocí našeho 3D plánovače a vyberte si z rozmanitých možností.

Kontaktujte nás


Potřebujete se na něco zeptat? Jednoduše vyplňte náš kontaktní formulář a odešlete nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zajímavé informace a praktické tipy, jak může vaše koupelna ulehčit a zpříjemnit váš každodenní život.

Koupelnové výrobky